eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Latorcai János, a KDNP parlamenti képviselője, az Országgyűlés alelnöke (k) felszólal a 2020-as költségvetés vitáján az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. június 20-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Vita a költségvetésről - a kormánypártok szerint kiszámítható, az ellenzék szerint igazságtalan a tervezet

A képviselői felszólalásokkal folytatódott a kormány 2020-as költségvetési javaslatának szerdán megkezdett általános vitája az Országgyűlésben.

Varga Mihály pénzügyminiszter expozéjában azt mondta: a 2020-as költségvetés a családok támogatása mellett az gazdasági eredmények megvédéséről és a folytatódó adócsökkentésekről szól. A tárcavezető a családok támogatását és a gazdaságvédelmi akcióterv forrásainak biztosítását nevezte a fő célnak. A Fidesz és a KDNP szerint rendkívüli mértékű a családok jövő évi támogatása. A Jobbik és az LMP a jövő felélésének tartja az előterjesztést. Az MSZP szerint igazságtalan a tervezet, a DK a túlélés büdzséjének tartja azt, a Párbeszéd pedig átverésről beszél.

A fideszes Ovádi Péter a faluprogram részleteit is ismertetve arról beszélt, hogy

2020-ban az önkormányzatok még egyet léphetnek előre,

az 5000 fő alatti kistelepülések pedig kiemelt támogatást kapnak. Az önkormányzatok hitelforrás nélkül 2952 milliárd forinttal gazdálkodhatnak, amihez a költségvetés 735,8 milliárd forintot biztosít. A képviselő elmondta, hogy a költségvetés általános jellegű támogatást biztosít az önkormányzatok számára a helyi közügyek ellátásához, fedezetet nyújt az óvodai ellátás biztosítására, a szociális ágazat bérrendezésére, a kulturális kiadásokra, valamint forrást kapnak a települések a belterületi utak felújítására és új beruházásokra is.

A Jobbik idegenrendészeti különadó bevezetését javasolja.

Stummer János, az ellenzéki párt képviselője nemzetstratégiai kérdésnek nevezte a Magyarországon zajló "lakosságcsere" megállítását, amelynek keretében a magyar fiatalok Németországban és Angliában dolgoznak, a "nerlovagok" pedig vendégmunkásokat hoznak be külföldről, akik hangoskodnak, verekednek a magyar településeken. A közrend fenntartásáért felelős szervek pluszköltségeit ezért azoknak kell viselni, akiknek a gazdasági érdekei miatt ezek a "migránsmunkások" megjelentek.

A KDNP-s Latorcai János szerint

a jövő évi költségvetés középpontjában a családok állnak, a büdzsé kiszámítható, növekedésre épülő jövőképet vázol fel.

Mint mondta, a családtámogatásra fordított közpénzek mára a GDP 5 százalékát teszik ki, jövőre pedig 2200 milliárd forint jut a költségvetésből erre a célra. Az Állami Számvevőszék felmérésére hivatkozva hangsúlyozta: a kormány családtámogatási intézkedéseivel párhuzamosan nem elhanyagolható mértékben javult a termékenységi arányszám, és bár bőven van tennivaló ezen a téren, látszik, hogy a változások a jövőt szolgálják. Kitért arra is, hogy jövőre több forrás jut az oktatásra, az egészségügyre, a nyugdíjakra, a rendészeti feladatokra és kutatás-fejlesztésre.

Felhívta a figyelmet: a jövő évi büdzsé az adócsökkentés költségvetése is, amelynek kettős célja a családok és a munkavállalók támogatása. Az alacsony hiánycélról szólva megjegyezte: jövőre is "csak addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér", de - tette hozzá - szerencsére ez a takaró az elmúlt évek megfeszített munkájának és a magyar emberek összefogásának köszönhetően egyre nagyobb.

Az MSZP szerint a költségvetés nem ad választ számos fontos problémára.

Az ellenzéki párt nevében felszólaló Bangóné Borbély Ildikó példaként a lakhatás, az oktatás, az egészségügy, az elvándorlás problémáit és a demográfiai helyzetet említette. A képviselő forintárfolyam gyengülése, az emelkedő élelmiszerárak és a családtámogatási rendszer miatt is bírálta a kormányt, a nagyszülői gyed-ről szólva pedig bizarrnak nevezte, hogy arra ösztönzik a nagyszülőket: a megérdemelt pihenés helyett ők neveljék az unokákat. A szintén MSZP-s Harangozó Tamás úgy véli, hogy a kormányzat nem veszi elég komolyan a Belügyminisztériumnál mutatkozó válságjeleket, amit szerinte az is mutat, hogy az előterjesztés nem tartalmaz érdemi béremelést a tárcánál.

Az LMP-s Schmuck Erzsébet egyebek között a fenntartható fejlődés szempontjairól szólt. Mint mondta a jó lét, nem csupán az anyagi jólétet jelenti, hanem a környezet minőségét is. A költségvetés azonban nem erről szól, hanem a társadalom szétszakításáról, semmibe véve mindazokat, akikért és akikkel egy jobb világot kellene teremtenie. A politikus úgy látja, hogy a tervezet az időseknek sem kedvez, mert bár jelentősen emelkedik az infláció, a kormány alacsonyabb értékkel tervez, így a korrekcióig ingyen használja a nyugdíjasok pénzét.

László Imre a DK nevében arról beszélt, hogy

az egészségügy tervezett költségvetése nem állítja meg az intézmények további eladósodását,

annak elfogadása után is lehet számolni a szakemberek külföldi munkavállalásával és az állami egészségügy elszegényedésével. Szerinte az egészségügy 2020-as költségvetése a toporgás, a lemondás, a bizonytalanság és a leszakadás költségvetése, egyben távolodást jelent az európai életszínvonaltól. A politikus bírálta, hogy a háziorvosi ellátásra, védőnői szolgáltatásra, fogászati ellátásra, otthoni szakápolásra jövőre ugyanannyit fordítanak, mint idén, azaz reálértékben kevesebbet fognak kapni ezek a területek.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×