A tőzsdét és a kötvénypiacot jelenleg kevéssé használja ki a vállalati szféra – közölte a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója a Magyar Közgazdasági Társaság Fenntartható finanszírozási konstrukciók a XXI. században elnevezésű konferenciáján. Virág Barnabás a rendezvényt megnyitó előadásában kiemelte: kérdés, a következő időszak kihívásait nézve, hogy az újabb és újabb technológiai váltásokat ki finanszírozza majd.
Megállapította:
egy-egy fordulat idején mindig nagy szerep jutott korábban a pénzügyi rendszereknek.
A fenntartható jövő szempontjából olyan problémák is előtérbe kerülnek, mint a zöld energia finanszírozása. A történelem tanulsága, hogy a nagy gazdasági korszakok együtt járnak a pénzügyi rendszerek megújulásával is – magyarázta.
A jegybank ügyvezető igazgatója után panelbeszélgetésben vizsgálták meg a résztvevők a versenyképesség aspektusait. Itt beszélt arról – kérdésre válaszolva – a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgató-helyettese, hogy a tőkepiacnak először a magánpiacra kell öszpontosítania.
A tőzsde szerepe, hogy magánpiaci kibocsátókat szerezzen meg, főleg kkv-ket.
Az állami vállalatok tőzsdére vitele is jó, de nem alapvető fontosságú – fejtette ki Máté-Tóth István.
Vízkeleti Sándor, az Alapkezelők és Vagyonkezelők Szövetségének vezetője arról beszélt hozzászólásában, hogy sok esetben az innovációt és a versenyképességet is gátolja a sok bürokratikus korlát, melyek az újdonságoktól is elzárják a lakosságot.
Hegedűs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója a bankszektor helyzetéről a beszélgetés keretében elmondta: tőkeerős és fenntartható növekedésben érdekelt a magyar bankrendszer. Hozzátette: ezt a területet nagyban segíti a digitalizáció, ami nemcsak az ügyfeleknek jelent előnyt, hanem költséghatékonyságot is jelent a bankoknak. Hegedűs Éva végül megjegyezte: nagyon egyszerűen, jó színvonalon akarják kiszolgálni a bankok az ügyfeleket, akik akkor elégedettek, ha ezt megkapják az ügyintézéskor.