A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2018-ban 23 százalékkal több lakás épült, mint 2017-ben, a jelentés szerint azonban országszerte nagymértékű szórás tapasztalható. Budapesten és Pest megyében ugyanis közel 40 százalékkal bővült az új lakások piaca, az ország többi régiója azonban ettől jelentősen elmaradt - mutatnak rá az újHÁZ Centrum szakértői a KSH adataira hivatkozva.
Mint ismert, a magyar lakásállomány elöregedőben van, és ahhoz, hogy a megújulás volumene optimális legyen, évente 40 ezer új ingatlan felépítése és átadása lenne szükséges.
Jelenleg azonban ennek a kívánatos újépítésű ingatlanszámnak még a felét sem érjük el, ez pedig azt jelenti, hogy számottevően nem javult ebből a szempontból az életminőség Magyarországon
- mondják az építőanyag-kereskedelmi hálózat szakértői. Hozzáteszik: a kormányzat által meghirdetett új intézkedéscsomag jó irányt jelent az építőipar további növekedéséhez, ám az állami ösztönzők körének további bővítésére lenne szükség ahhoz, hogy az évi 40 ezer új ingatlan felépítése megvalósuljon.
Plusz forrás és szakemberek nélkül nincs további bővülés
- A falusi csokot rendkívül jó lehetőségnek tartjuk arra, hogy a leszakadóban lévő vidéki kistérségek lakásállománya megújuljon, azonban forrásbővítést tartunk szükségesnek ahhoz, hogy ennek mértéke relevánsan érezhető legyen - magyarázzák. Az újHÁZ Centrum elemzői úgy vélik, fokozottan kellene támogatni a régi épületek energetikai korszerűsítését, valamint a megújuló energiák használatát, amellyel a családok nemcsak rezsiköltséget takaríthatnak meg, hanem a környezetre gyakorolt negatív hatásokat is csökkenteni tudják. Meggyőződésük szerint, mivel ez összhangban áll az Európai Unió irányelveivel, az Otthon Melege Program kiterjesztésével és rugalmasabbá tételével megvalósíthatóvá válhatna.
"Fontosnak tartjuk azonban hangsúlyozni, hogy mit sem érnek ezek a kormányzati intézkedések akkor, ha továbbra is olyan mértékű szakemberhiány lesz az ágazatban, mint amit most tapasztalhatunk" - mutatnak rá közleményükben.