Magyarország valamennyi makrogazdasági mutatója javult az elmúlt években – kezdte beszámolóját Matolcsy György a Parlamentben, ahol a gazdasági bizottság hallgatta meg, miután Orbán Viktor ismét a jegybank jelenlegi kormányzóját javasolta a köztársasági elnöknek az MNB következő vezetőjének.
A jegybankelnök kiemelte, hogy a központi bank a legszorosabb kapcsolatot tartja fenn az üzleti szektorral, a bankszektorral és a kormánnyal is. Szavai szerint ezen stratégiai szövetségek nélkül nem jöhetett volna létre a fenntartható, belső forrásokra alapozó gazdasági bővülés.
"Az elmúlt száz év gazdaságtörténetét figyelembe véve azért kivételes ez a növekedés és az a növekedési fordulat, ami bekövetkezett Magyarországon 2013 után, mert ez egy egyensúlyőrző növekedés volt" - mondta Matolcsy György.
Kiemelte, hogy
a korábbi elhibázott gazdaságpolitika miatt a jegybank dolgozói létszámának 4 százalékát menesztették.
Aláhúzta, hogy igencsak bevált intézkedésnek bizonyult a pénzpiaci felügyelet jegybanki integrációja, mellyel néhány hónap alatt ki tudták szűrni a 2013-as brókerbotrány visszaéléseinek elkövetőit. A bizottság fideszes elnöke, Bánki Erik a beszámoló után szót adott a tagoknak, így Bangóné Borbély Ildikó, a testület szocialista tagja arra volt kíváncsi, hogy ha a gazdaságpolitika alakítói szerint fontos az öngondoskodás akkor hogyan lehet, hogy Matolcsy György milliós fizetése ellenére sem rendelkezik megtakarítással. Mellár Tamás alelnök, a Párbeszéd képviselője pedig a gyenge innovációs és versenyképességi eredmények mellett a korrupció magas szintjére hívta fel a figyelmet, és azt kérdezte, ha bevált a felügyeleti rendszer, miért adódhattak likviditási problémái az egyik banknak.
"Vajon mit állapított meg a Magyar Nemzeti Bank mint felügyeleti szerv a Növekedési Hitelbank-ügyi vizsgálattal kapcsolatban? Hogyan kerülhetett ez a bank mégis csődközeli helyzetbe? Vajon érez-e Matolcsy György felelősséget ezen bank gazdálkodásával kapcsolatban, különös tekintettel arra, hogy az unokatestvére irányítja ezt a bankot?" - kérdezte Mellár Tamás.
A jegybank elnöke válaszában hangsúlyozta, hogy az elmúlt hat évben az MNB 2400 milliárd forinttal járult hozzá az államadósság szintjének csökkentéséhez. A jegybanki felügyeletről közölte, csak egyetlen elv érvényesülhet:
"Növekedési Hitelbank: sem az alapításkor, sem a működés során, sem most, semmilyen köze nincs hozzá a jegybanki vezetésnek, így a jegybank elnökének sem egy bank, ez esetben egy kis bank működéséhez.
Egyetlen szempont van szem előtt, ez pedig az, hogy egyenlő mércével mérjünk, és a betétesek pénze biztonságban legyen."
A jegybank kormányzója végül a megtakarításait firtató kérdésre úgy reagált: örömteli, hogy a bizottság nem talált eladósodottságra utaló jeleket vagyoni helyzetében. Arról pedig senkinek nem kell beszámolnia, mire költi a jövedelmét.
A bizottság végül 10 igen és 5 ellenszavazattal alkalmasnak ítélték a további munkára,
de Matolcsy Györgynek még a Parlamentben esküt kell tennie következő ciklusa megkezdése előtt.