Tavaly január óta kedvezményes, 5 százalékos áfát alkalmaznak az éttermi étel és a helyben készült alkoholmentes italok fogyasztására, de nem a vendégek számlája lett alacsonyabb, hanem a vendéglátósok jártak jól: főleg bérekre és az elmaradt fejlesztésekre fordíthatták a „megspórolt” áfát. A Privátbankár.hu és az mfor.hu közösen megnézte, mire ment az áfacsökkenésből származó többletpénz.
A kormány két lépcsőben csökkentette a helyben történő étel- és alkoholmentes italok fogyasztását terhelő általános forgalmi adót. Elsőként 2017. elejétől 27-ről 18-ra, 2018. január 1-jétől pedig 18 százalékról 5 százalékra csökkent az áfakulcs. Az új éttermi áfakulcs hatására azonban nemhogy mérséklődtek, még nőttek is az árak, még a pénzügyi tárca is azt írta a konvergenciaprogramban, hogy
"az éttermi szolgáltatások körében az áfakulcs mérséklése nem jelent meg az árakban.”
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb inflációs adatsora szerint az éttermi étkezés 2018 decemberében 5,9 százalékkal volt drágább, mint 2017 decemberben, tehát amikor még a magasabb, 18 százalékos áfát alkalmazták az éttermi szolgáltatásokra. A szakértők szerint
a vendéglátósok az áfacsökkentést visszaforgatták az üzletbe, részben bérekre, részben felújításokra, amelyek az elmúlt években elmaradtak.
Az elmúlt évben a bérek átlagosan 15 százalékkal nőttek a vendéglátóiparban, a legnagyobb bérnövekedés egyértelműen a szakácsoknál, mosogatóknál volt tapasztalható.