Elemzői várakozások szerint az üzleti ciklus túljutott a csúcspontján Amerikában és az eurózónban egyaránt.
"Egy lejtmenetbe kapcsoló gazdasági növekedési környezet az, ahová a magyar gazdaságot el kell helyeznünk, és a folyamatok nem maradnak nyomtalanul a magyar gazdaság helyzetében sem" - fogalmazott az InfoRádiónak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője, aki szerint
egy fokozatosan lassuló növekedési pálya rajzolódik ki előttünk.
A héten jelenik meg a harmadik negyedéves gazdasági növekedési szám a magyar gazdaságról. Az első és második negyedévben 4,5, illetve 4,9 százalékos volt a gazdasági növekedés üteme, Török várakozásai szerint halványabb, de még mindig 4 százalék fölötti bővülést jelentenek be.
"Ez a lassulás folytatódik a következő negyedévekben"
- húzta alá.
Az elemző szerint "nagyon kitüntetett" a mostani állapot, amikor a magyar gazdaság 5 százalék közeli mértékben tud növekedni, ilyesmire a rendszerváltozást követően kétszer volt példa. Normalizálódni kezd a kamatkörnyezet, 2019-ben az eurózónában is megindul a kamatemelés.
Magyarország ebben "nem lehet sziget",
akár már a decemberi monetáristanács-ülésen is bejelenthetik a kamatemeléshez vezető utat kikövező intézkedéseket.
"A magyar gazdaságban ötödik hónapja 3 százalék felett van az inflációs ráta, a legfrissebb adat pedig közel 4 százalékos romlási ütemet mutat. Ezért el kell ismernie a jegybanknak is, hogy elérték az inflációs határt, a korábbi kommunikáció nem tartható" - figyelmeztetett Török Zoltán.