Szinte teljesen kiürültek a hazai kereskedelmi földgáztárolók. A 4,4 milliárd köbméter összkapacitású négy állami tulajdonú tároló – a zsanai, a hajdúszoboszlói, a pusztaedericsi és a kardoskúti állomás – töltöttsége alig haladja meg az öt százalékos szintet. Így már csak 220 millió köbméter földgáz van a befogadókban. Ami a jelenlegi napi 65-70 millió köbméter körüli felhasználás mellett csupán három-négy napig fedezné az ország szükségleteit - írta a Magyar Nemzet.
"Valóban a földgáztárolók a névleges kapacitásuk 5 %-án állnak. Általában egyébként a tél végén alacsony értékek szoktak lenni, bár ez az 5% mindenképpen meglepő, ilyen alacsony értékre én magam nem emlékszem a múltban" - mondta az InfoRádiónak Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
Magyarország a kereskedelmi földgáztárolók mellett rendelkezik stratégiai készletekkel is, ez mintegy 1,2 tized milliárd köbméternyi gázt jelent. Mind keleti, mind nyugati irányból kapjuk a gázt, ami biztosítja a következő hetek gázellátását is.
A szakértő azt is kiemelte:
Nem nem kell attól tartani, hogy veszélybe kerül az ország gázellátása.
Kihathat viszont a magyar és az egész európai gázpiacra is, ha az Ukrajnán átmenő gáztranzitot korlátozná Oroszország a kiújuló orosz-ukrán vita következtében. A Gazprom nevű cég biztosítja az Ukrajna felől Beregdarócra futó vezetéken érkező gázt. Ezen a hálózaton manapság megközelítőleg napi 25 millió köbméter gáz érkezhet. Akkor kerülhet veszélybe az ország gázellátása, ha Moszkva elzárja a gázcsapokat. Erre már volt példa korábban, 2009-ben.
Ha gázkapacitás csökkentést kell végrehajtani Magyarországon, akkor az utolsó menetben érinti a lakossági fogyasztást. Nagyon hideg idő esetén Magyarország kb. napi 60-70 millió köbméternyi gázt fogyaszt, ezt részben hazai termelésből, részben importból tudja kielégíteni. Magyarország kb. napi 7 millió köbméter gázt termel, az importból kb. 40-50 millió köbméter gáz érkezhet, ebből a 2 forrásból kielégíthető a magyar kereslet.
Előfordulhat olyan helyzet is, hogy gond van a keleti importtal, ez nagyobb igénybevételt jelent a gáztároló kapacitások esetében. Ez esetben a meglevő mintegy 220 millió köbméternyi gáz valószínűleg néhány héten belül elfogyhat.
2 oka lehet annak, hogy jelentősen visszaesett a kereskedelmi tározók töltöttsége:
Az egyik, hogy a gáztárolók töltöttsége lényegesen alacsonyabb volt a szokottnál, a másik pedig, hogy az idei tél kicsit megtréfálta a fogyasztókat és a gázfelhasználókat, ugyanis a tél eleje sokkal gyengébb volt a szokásosnál, viszont a tél második fele jóval hidegebb volt.
Ez azt okozta, hogy a viszonylag alacsony betárolt gázkészleteket gyorsan kitárolták, számítva arra, hogy a márciusi időjárás lényegesen melegebb lesz, de a hideg maradt.