Infostart.hu
eur:
385.06
usd:
328.65
bux:
121282.66
2026. január 21. szerda Ágnes

Egekbe szökhet az alma ára

Már most is drága, bár jó minőségű alma kapható a hazai üzletekben. Ennek egyik oka, hogy egyre többe kerül a készletezés - mondta el az InfoRádió megkeresésére az Alma Terméktanács főtitkára. Inántsy Ferenc szerint a jó minőségű áruért kilónként akár ötszáz forintot is elkérhetnek. A főtitkár beszámolt arról is, hogy a hétvégi fagy után még zajlik a kárfelmérés. Fülep Imre nyírbátori termelő szerint őszre újabb drasztikus drágulás jöhet az almapiacon. A mostani természeti csapás csak neki több százmilliós kárt okozott.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az almatermelők és azok a kereskedők, akik készletezik az árut, csak jó minőségű és viszonylag kevés almát tároltak. A boltban most fellelhető alma ezért szép, de magas az ára - mondta el az InfoRádiónak az Alma Terméktanács főtitkára.

Inántsy Ferenc szerint a magas árak oka az is, hogy máskor ebben az időszakban - április végén, május elején - Ausztriából és Olaszországból szokott érkezni nem túlságosan jó minőségű, de eléggé olcsó almamennyiség, amely megfogta az itthoni árakat. Idén viszont a külföldről érkező alma is olyan árszinten van, amely az itteni fogyasztói árakhoz igazodik - fejtette ki.

A főtitkár az árak alakulásáról azt mondta: attól függően, hogy hol veszi a vásárló, kétszáztól ötszáz forintig kapható most az alma kilója. Úgy vélekedett, hogy a jó minőségű almáért a kilónként háromszáz forintos, vagy az alatti ár a reális. Ennyiért egyébként most hozzá is lehet jutni - jegyezte meg.

Az almapiacon a fagykárok nem a nyári, hanem az őszi, illetve a jövő évi áraknál jelentkeznek majd - jelezte Inántsy Ferenc. De azt is hozzátette, hogy azért nehéz megjósolni a drágulás mértékét, mert az ország almatermésének csak hatvan százaléka származik a keleti vidékekről, máshol azonban a hírek szerint nem volt fagy, így ott még teremhet jó minőségű gyümölcs.

Jobb a magyar, mint a lengyel

A mostani drágulás egyik oka a tavalyi kevesebb almatermés, a másik pedig, hogy a román, a szlovák és a cseh irányú export mennyisége is jelentősen megnőtt a korábbi évekhez képest - mondta az InfoRádióban Fülep Imre nyírbátori almatermelő.

Szerinte nem drágább a magyar alma, mint a déligyümölcsök, ráadásul a magyar termelők és a közép-kelet európai fogyasztók is érzékelhetik a minőségbeli különbséget. Amíg a lengyel alma színtelenebb, tehát nem kívánatos fogyasztói szemszögből, ráadásul íztelenebb is, a magyarnak ezzel szemben jobb a színe és ízesebb - fűzte hozzá.

Fülep Imre elmondta: május ötödikén kevésbé, viszont hatodikán nagyon nagy mértékben sújtotta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei termelők legnagyobb részét a fagy. Olyannyira, hogy a letargiából még nem sikerült magukhoz térni.

A kár százszázalékos, hasonló - a kicsit későbbi időpontban beütött -, 2007-es elfegyás idején elszenvedetthez - mondta Fülep Imre. Egyelőre nem tudja számszerűsíteni a kárát a nyírbátori almatermelő, becslések szerint ez akár elérheti a kettőszáz millió forintot.

A további drágulás esélyeiről Fülep Imre úgy nyilatkozott: amíg a hűtőházakban van alma, addig nem nőnek az árak, de az ősziekről elképzelni sem tudja, miként alakulnak. Annyi biztos, hogy olcsóbb nem lesz az alma, mint most, hiszen a mostani fagykár drasztikus hozamkieséssel jár, ezért az árak akár az egekig emelkedhetnek.

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Rég látott leolvadást tapasztalhattak a keddi kereskedésben a befektetők. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal is a geopolitikai fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát és Donald Trump amerikai elnök megint hathatósan tett (Grönland, vámok, új kereskedelmi háború) azért, hogy hivatalba lépésének első évfordulóján emlékezzenek rá, a piacok és a befektetők egyaránt. A részvényeket mindenhol adták a befektetők, a volatilitást jelző index látványosan megmozdult, a dollárt ütni kezdték, az amerikai kötvényhozamok emelkednek, az arany új csúcsra menetelt. A "Sell America" kereskedési stratégia megint felsejlik, ilyen legutóbb tavaly áprilisban történt, Trump vámbejelentéseinek idején.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×