Infostart.hu
eur:
388.61
usd:
329.96
bux:
110890.99
2025. december 23. kedd Viktória

Napi 1,2 milliárdos nyereség a bankoknak

Munkanaponként 1,2 milliárd forintot megközelítő nettó nyereséget termelt tavaly a nyolc legnagyobb magyar bank. Az origó írása szerint az érintett pénzintézetek adózott nyereségének átlagosan 13,4 százalékos növekedése mögött azonban komoly emelkedések és visszaesések húzódnak meg.

Nem lett igazuk azoknak a szakértőknek, akik 2006-ban visszaesést jósoltak a bankszektorban. Az origó internetes portál írása szerint a 8 legnagyobb bank adózott nyeresége több mint 13 százalékkal nőtt.
Ez a növekedési ütem ugyan a korábbi években megszokottnál lassabb, de a gazdaság növekedésénél sokkal gyorsabb. A 8 bank tavaly 361 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el, ebből az adózott eredmény 300 milliárd forint lett.

A legjobb eredményt az OTP érte el, a 300 milliárdos nyereségből több mint 187 milliárd forintos teljesítményével. A második helyen a Raiffeisen zárt, és még a CIB-nek sikerült felkerülnie a dobogóra.

A több mint 13 százalékos növekedés azonban vegyes képet mutat. Amíg az első négy helyezett bank növekedett, az utánuk következők azonban visszaeséseket könyvelhettek el. A legnagyobb csökkenést az MKB 32, míg a K&H 24 százalékkal könyvelhette el.

A 2006-os évet megelőzően gyorsabb volt a növekedés, évente átlagosan megduplázódott a pénzintézetek profitja. A lassulásra magyarázat a gazdaság alacsonyabb növekedési üteme, a banki különadó bevezetése, és nem utolsó sorban a lakáshitel felvételek dinamikájának lassulása.

Kérdés, hogy a 2007-es év meghozza-e, és milyen mértékű visszaesését hozza a szektornak. A bankok mindenesetre folyamatos költségcsökkentő intézkedésekkel készülnek, és több pénzintézetnél is az ott dolgozók jövedelmét, az eladásoktól tették függővé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Az amerikai tőzsde ritka teljesítményre készül – már csak 3% hiányzik

Az amerikai tőzsde ritka teljesítményre készül – már csak 3% hiányzik

Emelkedéssel zártak pénteken az amerikai tőzsdék, amelyet az ázsiai piacokon szintén erősödés követett ma reggel. A mesterséges intelligencia körüli feléledő optimizmus hozzájárult a jó hangulathoz. Európában ehhez képest visszafogott mozgások voltak a mai kereskedésben, enyhe esés volt a jellemző a tőzsdéken. Közben a nemesfémek ralija tovább folytatódott, az arany új történelmi csúcsra ment, de jól teljesít az ezüst is. Emelkedett az olaj ára is a Venezuela közelében fokozódó geopolitikai feszültségek miatt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×