Infostart.hu
eur:
353.81
usd:
310.33
bux:
140406.48
2026. június 26. péntek János, Pál

A vártnál gyorsabban nőtt az euroövezet gazdasága

A német és olasz gazdaság kiváló negyedik negyedéves teljesítménye miatt az euróövezet gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt és a növekedés üteme már szinte utolérte a hagyományosan jóval magasabb amerikai tempóhoz.

A tavalyi év egészét tekintve a tizenkét euróövezeti ország növekedési üteme 2,7 százalék volt, ami csupán egy tized százalékkal magasabb az előrejelzéseknél, ám a negyedik negyedéves teljesítmény éppen a három legnagyobb - a német, francia és olasz - gazdaságban volt meglepően jó.

Ez elsősorban Németországra igaz, ahol a belső kereslet és az export együttes növekedése egészséges gyorsulást hozott, Franciaországban pedig a újra növekedésnek indult a harmadik negyedévben megtorpant gazdaság. Ez a két ország adja a tizenkét tagú euróövezet GDP-jének közel a felét, egészen pontosan 49 százalékát.

Ami pedig az idei kilátásokat illeti - és ez a megszorítások miatt óhatatlanul lelassuló magyar gazdaság számára is jó hír -az euróövezetben egyelőre nem látszanak a lassulás, netán a megtorpanás jelei.

Pedro Solbes spanyol pénzügyminiszter szerint az év első két hónapjában a lassulásnak semmilyen jele nem mutatkozott, amit megerősít az is, hogy a legnagyobb német acélkonszern, a Thyssen-Krupp rekord első negyedévet zárt és az év egészében további növekedésre számít.

Az euróövezet tavalyi, kiválónak minősíthető teljesítménye ráadásul nem járt az infláció növekedésével. Éppen ellenkezőleg, tavaly szeptember óta az infláció tartósan két százalék alatt maradt, ráadásul az euró is nagyjából stabilan tartja a dollárhoz képest 1.30-as árfolyamát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Fölösleges Magyar Péter egyik nagy ígérete? – politológus a ciklusok korlátozásáról
Aréna

Fölösleges Magyar Péter egyik nagy ígérete? – politológus a ciklusok korlátozásáról

A Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója szerint a miniszterelnöki és képviselői ciklusok korlátozását azért vezetné be a Tisza-kormány a magyar jogba, hogy ne alakulhasson ki a jövőben az Orbán-kormányhoz hasonló politikai rendszer. Novák Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: ezek rendszeridegen elemek egy parlamentáris demokráciában.

Ürge-Vorsatz Diána: Közép-Magyarország még Európán belül is gyorsan melegszik

A klímakutató szerint hazánk középső része akár hétszer gyorsabban melegedhet a klímaváltozás miatt, mint egyes északabbi régiók. Ezt pedig hamarosan a saját bőrünkön és pénztárcánkon is megtapasztalhatjuk.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön közölte, 40 napos "offenzívát" hagyott jóvá oroszországi célpontok ellen, miután a hírszerzés (SZBU) vezetőjével egyeztetett. Az ukrán államfő elmondása szerint ezzel akar nyomást gyakorolni Moszkvára, és kikényszeríteni a háború végét. Közben az éjszaka folyamán robbanásokat jelentettek Kijevből. Az ukrán légierő később egy Kijev felé tartó ballisztikus rakétára figyelmeztetett. Vitalij Klicsko polgármester elmondta, a rakéta törmeléke nyílt területen zuhant le a Darnickij kerületben, ahol tűz ütött ki egy raktárépületben. Miközben Ukrajna az éjszaka folyamán legalább 660 drónnal támadta Oroszországot – ennyi UAV lelövéséről tett jelentést Moszkva –, az orosz haderő hét ballisztikus rakétával és 189 drónnal mért csapásokat Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×