Infostart.hu
eur:
360.02
usd:
314.01
bux:
142094.65
2026. július 16. csütörtök Valter
húsvéti füstölt sonka Portland // KITTERY, ME - MARCH 28: A completed Easter ham at Maine Meat in Kittery. (Staff photo by Ben McCanna/Portland Portland Press Herald via Getty Images)
Nyitókép: Portland Press Herald

Két fő trükkje van a húsvéti túlevés és meghízás elkerülésének

Húsvétkor is mértékletes étel- és italfogyasztásra int a dietetikus. A szakember szerint ha ilyenkor is figyelünk, hogy elegendő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt együnk, elkerülhetjük a túlevést és a gyomorrontást.

Nemcsak az ünnepi fogások, hanem a böjt vége is arra csábíthat sokakat, hogy húsvétkor a megszokottnál jóval többet egyenek. Abonyi Orsolya dietetikus szerint azonban ez kellemetlen tünetekhez, akár gyomorrontáshoz is vezethet. A szakember azt mondja, nem segít az sem, ha valaki a húsvét előtti napokon koplal. Inkább érdemes ilyenkor is mértékletesen enni, és az elfogyasztott ételek egy részét zöldséggel, gyümölccsel helyettesíteni.

Elmondása szerint ha alapvetően követjük az okostányérnak, azaz a magyar táplálkozási ajánlásnak a vezérelveit, és figyelünk arra, hogy a tányérunk felén valamilyenfajta zöldség vagy gyümölcs szerepeljen, akkor a tányérunkon már nem marad olyan sok hely egyrészt az olyan gabonaféléknek, mint a kalács és a kenyér – amikre egyébként szükség van –, másrészt pedig a fehérjeforrásoknak, ami ilyenkor a tojást és a sonkát jelenti. Ennek betartásával nem fogunk túlzásba esni.

Abonyi Orsolya mértékletességre int az italfogyasztásnál is. Nemcsak a szeszes italokkal, de az üdítőkkel is érdemes csínján bánni – mondja.

„Nagyon sokan a mindennapokban nagyon helyesen a vízfogyasztást preferálják, ilyenkor azonban mindenféle rostos, szénszavas üdítőt fogyasztanak kontrollálatlanul, kvázi ünnepi fogássá téve. Ne feledkezzünk meg róla, hogy ezekben igen magas szénhidrát- és kalóriatartalom rejtőzhet. Ezeket is tudatosan kell fogyasztanunk, hiszen energiát általuk is juttatunk be a szervezetünkbe” – hívta fel a figyelmet a szakember.

A dietetikus szerint mindazonáltal a fegyelmezettséggel sem kell túlzásba esni. Ha húsvétkor valamennyivel többet is eszünk, nem lesz komoly következménye, ha az év többi részében változatosan, kiegyensúlyozottan táplálkozunk. Ilyen esetben sem az egészségünk, sem a testsúlyunk nem sínyli meg az ünnepeket – hangsúlyozza Abonyi Orsolya.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alkotmányjogász: az államfőnek lényegében nincs mozgástere

Az Országgyűlés hétfőn fogadta el az Alaptörvény 17. módosítását, amely egyebek mellett azt tartalmazza, hogy megszűnik az államfő megbízatása. Ezt azonban még az érintett köztársasági elnöknek is alá kell írnia. Cservák Csaba alkotmányjogász professzor ismertette a Sulyok Tamás előtt álló lehetőségeket.
inforadio
ARÉNA
2026.07.16. csütörtök, 18:00
Bóna Szabolcs
agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter
Megtámadták Kijevet, heves tiltakozást robbantott ki Zelenszkij húzása – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Megtámadták Kijevet, heves tiltakozást robbantott ki Zelenszkij húzása – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Naftohaz állami energetikai vállalat vezérigazgatóját, Szerhij Koreckijt jelölte Ukrajna új miniszterelnökének a háború közepette végrehajtott kormányátalakítás részeként. Koreckij kinevezését ma szavazta meg az ukrán parlament. Távozik posztjáról Mihajlo Fedorov védelmi miniszter is. Zelenszkij döntése tüntetésekhez vezetett, több ukrán politikus bírálta a népszerű Fedorov leváltását. Oroszország ma éjszaka ballisztikus rakétákkal támadta Ukrajna fővárosát, legalább két ember meghalt és hatan megsebesültek. Kijevet helyi idő szerint hajnali 1 óra előtt rázták meg robbanások a Kyiv Independent tudósítói szerint. Az ukrán légierő jelentése alapján legalább nyolc ballisztikus rakéta tartott a főváros felé. Cikkünk folyamatosan frissül a legutóbbi fejleményekkel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×