eur:
405.63
usd:
356.43
bux:
0
2025. április 28. hétfő Valéria
piros lila sarki fény // Vivid magenta and red hue northern light sky with spectacular starry display over mountain and valley silhouette
Nyitókép: Danielle Griffin/Getty Images

Ritka naptevékenység hozhat sarki fényt – ekkor érdemes az eget kémlelni

Nem mindennapi jelenséget figyeltek meg a kutatók április 12-én és 13-án: egymás után két, összesen mintegy 400 000 kilométeres – ez hosszabb, mint a Föld és a Hold közötti távolság – úgynevezett filamentum okozott erős koronakidobódást.

G2-es, mérsékelt geomágneses vihar éri el a Földet április 16-án – közölte a Facebookon az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA).

A ritkának számító kettős filamentum-kitörés koronakidobódásokat (CME – coronal mass ejection) indított útjára, a töltött részecskékkel teli plazmafelhők most a Föld felé tartanak, és várhatóan április 16-án, kedden érik el bolygónkat. Közepes erősségű, G2-es geomágneses vihart válthatnak ki, amelyek a számítások szerint a magyar idő szerint kedd este hat és éjfél között sarki fényeket okozhatnak a Föld légkörében (az előrejelzés pontossága ±7 óra).

A NOAA és a NASA előrejelzései szerint Kp=6-os, azaz közepes erősségű aktivitás várható, ami elvileg elegendő lehet ahhoz, hogy a sarki fények ne csak az északi sarkkör környékén, hanem jóval délebbre, például Magyarország északi részén (tiszta égbolt esetén, amire az Időkép előrejelzése szerint van esély) is láthatóvá váljanak a kedd esti és éjszakai órákban, esetleg szerda hajnalban.

Bár nem garantált, hogy a jelenség hazánkban is látható lesz, a körülmények most kedvezőbbek, mint általában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×