eur:
401.9
usd:
371.08
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
Alig néhány turista a római Colosseum előtt 2020. március 5-én. A tüdőgyulladást okozó új koronavírus járványának terjedése elleni védekezésképpen március 5-től minden oktatási intézmény működését felfüggesztették és más óvintézkedéseket is bevezettek Olaszországban, ahol a vírus 107 ember halálát okozta.
Nyitókép: MTI/AP/Andrew Medichini

Egy ilyen esztendőben vajon mivel lehet kapcsolatos "az év szava"?

A "slágerlista" első tíz helyéből hatot a koronavírussal kapcsolatos kifejezések foglalnak el.

A lezárást (lockdown) választotta az év szavának idén a Collins angol szótár, amely szerint a kifejezés használata hatezer százalékkal nőtt az előző évhez képest.

A szótár szerint a kifejezés, amelyet úgy definiál, mint "szigorú korlátozások elrendelését az utazásra, társadalmi érintkezésre és a közterületeken tartózkodásra vonatkozóan", azért lett az év szava, mert "világszerte emberek milliárdjainak vált közös tapasztalatává".

A szótárszerkesztők a kifejezés több mint 250 ezer használatát dokumentálták 2020-ban, szemben az előző évi mindössze négyezerrel.

A szűkített listára felkerült tíz szóból hat a koronavírus-járványhoz kapcsolódik, ilyen a koronavírus, az elszigetelődés és a távolságtartás.

A tízes mezőnyben szerepel továbbá a TikToker, amely a Collins definíciója szerint "olyan személy, aki rendszeresen megoszt vagy feltűnik videókban a TikTokon", valamint a BLM, amely a Black Lives Matter (Fekete életek számítanak) nevű mozgalom rövidítése.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Megérkezett a várva várt hír: kiderült, mennyivel nőnek idén a bérek Magyarországon

Megérkezett a várva várt hír: kiderült, mennyivel nőnek idén a bérek Magyarországon

Hónapok óta tartó találgatás után a statisztikai hivatal ma eldöntött egy nagy vitát. Amíg a vállalati képviseletek és a céges felmérések azt sugallták, hogy idén visszafogottabb lehet a keresetek növekedése, addig a makroközgazdászok és elemzőműhelyek viszonylag gyors emelkedést prognosztizáltak. A KSH most közzétett adataiból kiderült, hogy januárban 10,4%-kal nőtt az országos átlagbér, a vállalati szektor pedig 9,9%-kal emelte a béreket az év első hónapjában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 31. 06:26
×
×
×
×