A szürke hályog az életkor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel alakul ki – fogalmazott a VEOL-nak nyilatkozó Földvári Béla szemész főorvos. A szürke hályog úgy jön létre, hogy a szem belsejében lévő lencse anyaga elhomályosodik, és beavatkozás nélkül teljes vaksághoz vezethet. A látást ilyenkor csak műtéti úton lehet visszaállítani.
A betegség kialakulásának esélyét a szemet ért túlzott UV-fény is nagyban növelheti, kiválthatja és gyorsíthatja a betegség romlását. Megfelelő napszemüveg viselésével azonban a kockázat nagyban csökkenthető. "A legtöbb, amit tehetünk, hogy jó minőségű, UV-szűrővel ellátott, optikában vásárolt napszemüveget viselünk, és lehetőség szerint ne menjünk tűző napra a kritikus 11 és 15 óra közötti időszakban" – hangsúlyozta a szakértő.
Magyarországon évente mintegy 80-90 ezer szürkehályog-műtétet végeznek, ugyanis csak ezzel az eljárással gyógyítható a betegség. A szemész hangsúlyozta, kétévente ajánlott részt venni szemvizsgálaton. Ilyenkor arra is fény derülhet, szükség van-e a szürkehályog-műtétre.