eur:
394.46
usd:
370.45
bux:
65045.06
2024. április 19. péntek Emma

A cenzúra átformálja az internetet

Az internetes szabadságjogok eróziójára hívta fel a figyelmet az Amnesty International. A jogvédő szervezet szerint a cenzúra egyre több országban terjed ki a világhálóra is, a nagy informatikai cégek pedig asszisztálnak ehhez.

Az internet kínai modellje - amely engedi a növekedést, de nem tűri a szólásszabadságot és semmibe veszi az adatvédelmi szabályokat - egyre népszerűbb, néhány évvel ezelőtt még csak néhány országban alkalmazták, ma már kormányok tucatjai vették át - hívta fel a figyelmet Tim Hancock, az Amnesty kampányigazgatója.

Egyre több kormány fedezi fel az internetes tartalmak szűrésének lehetőségét, a nagy cégek pedig a piac bővülésének reményében együttműködnek - tette hozzá.

A legutóbbi, témával foglalkozó jelentés szerint legkevesebb 25 országban alkalmazzák az internetes tartalmak központi szűrését, egyebek mellett Azerbajdzsánban, Bahreinben, Etiópiában, Indiában, Iránban, Marokkóban, Mianmarban és Szaúd-Arábiában.

A politikailag károsnak ítélt tartalmak hozzáférhetetlenné tétele csak a probléma egyik oldala. A másikon a politikai okokból bezárt internetkávézók és a letartóztatással fenyegetett bloggerek állnak.

A 22 éves egyiptomi Abdul Karem Nabel Szulejmánt februárban például négyéves börtönbüntetésre ítélték, amiért a világhálón az iszlámot és az egyiptomi elnököt bírálta.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×