Infostart.hu
eur:
354.08
usd:
311.62
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál

Kiderült a féltve őrzött titok: Gauguin metszhette le Van Gogh fülét

Nem saját magát csonkította meg Vincent Van Gogh: a művész jobb fülcimpáját Paul Gauguin vághatta le egy karddal - állítják kutatók, akik szerint a két festő megegyezett arról, hogy titokban tartja a történteket.

Nem Van Gogh tette, hanem Gauguin, és nem borotvával, hanem karddal - két kutató szerint így foglalható össze a holland művész fülének elvesztéséről szóló történet. Hans Kaufman és Rita Wildegans szerint szó sincs arról, hogy a Napraforgók alkotója önmagát csonkította volna meg: sokkal valószínűbb, hogy az akkor nála vendégeskedő francia festő nyeste le a nevezetes fülcimpát, miután alaposan összevesztek 1888. december 23-án.

A kutatók számos információt gyűjtöttek össze elméletük alátámasztására. Szerintük a feldúlt Gauguin, aki kiváló vívó volt, egyik kezében csomagjával, a másikban kardjával rontott ki Van Gogh arles-i otthonából, a holland művész pedig - aki korábban állítólag egy üveget vágott a franciához - a nyomába eredt. A vita hevében aztán Gauguin kardjával egyszerűen lemetszette addigi alkotótársa bal fülcimpáját, ott, az utcán.

Az új elmélet szerint, amelyet a szerzők a Van Gogh füle: Paul Gauguin és a hallgatási fogadalom című kötetben mutatnak be, a francia festő ezután a Rhone-ba hajította a fegyvert, Van Gogh pedig a közeli bordélyban dolgozó egyik prostituáltnak adta a fülét, majd hazabotorkál; a rendőrök találtak rá másnap.

Bizonyítékok

Kaufman és Wildegans szerint az ő teóriájukat támasztja alá az is, hogy az utolsó üzenetben, amelyet Van Gogh Gauguinnek küldött, ez állt: "Te néma vagy, én is az leszek." A kutatók úgy vélik, holland festő emellett testvérének, Theónak küldött levelében is utalt a történtekre, amikor megemlítette neki: Gauguin visszakérte tőle vívómaszkját és kesztyűit, a kardját azonban nem.

Arról írt, hogy szerencsés, amiért Gauguinnek nincs géppisztolya vagy más lőfegyvere, hogy erősebb, mint társa, és erősebb a benne élő szenvedély is. Utalt egy francia regényre is, amelyben a mesélő elmondja: azt hiszi, megölte egy barátját, amikor elvágta a mászókötelet, ami összekötötte őket. Végül azt mondja magának: senki sem látta, hogy elkövettem a bűnt, és semmi sem gátol abban, hogy kitaláljak egy történetet, amely elfedi a valóságot. Ezt írta a testvérének - magyarázta a brit The Daily Telegraphnak Hans Kaufman.

A kutató arra is rámutatott, hogy Van Gogh később vázlatokat készített egy fülről is, amely alá az "ictus" szót írta - a latin szó a vívásban találatot jelent.

Sosem derül ki?

A széles körben elfogadott álláspont szerint egyébként Gauguin valóban hónapokat töltött együtt Van Goghgal, ám a veszekedés után, a fül-incidens előtt elmenekült - éppen amiatt, hogy a holland mester rátámadt egy borotvával, amellyel, hazatérve, levágta sokat emlegetett testrészét. A posztimpresszionista művész eztán elmegyógyintézetbe került: öncsonkítását elmebaja jelének tekintették.

Kaufmanék szerint kétségtelen, hogy Van Gogh akkoriban rohamoktól szenvedett, ám meggyőződésük, hogy ezek oka nem megőrülése volt. A kutatók amellett érvelnek: Gauguin azért állította, hogy barátjának elment az esze, mert így próbálta elkerülni a felelősségre vonást. Ez hatalmas sokk volt a holland művész számára, amelyet sosem tudott feldolgozni, és biztosan hozzájárult állapota súlyosbodásához, majd öngyilkosságához.

Sokan nem értenek egyet az új teóriával, ám a baseli Van Gogh-kiállítás kurátora, Nina Zimmer szerint akár ez is lehet az igazság: olyan kevés dokumentum maradt fenn, hogy bármelyik elképzelés igaz lehet.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×