Infostart.hu
eur:
388.64
usd:
335.03
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) átveszi a boszniai Szerb Köztársaság Érdemrendje láncon kitüntetést Milorad Dodiktól, a boszniai Szerb Köztársaság elnökétől Banja Lukában 2024. április 5-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltánán

Olyan vendéget hívott Budapestre Orbán Viktor, akit máshol nem látnak szívesen

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke munkalátogatásra érkezik Magyarországra, barátja és vendéglátója, Orbán Viktor miniszterelnök meghívására.

A boszniai szerb politikus közösségi oldalán jelentette be szerdán, hogy stratégiai projektekről fog tárgyalni magyar kollégájával az energetika és a mezőgazdaság területén. Dodik hangsúlyozta, hogy olyan országokkal kívánnak gazdasági kapcsolatokat építeni, amelyek megértik és tisztelik őket – írja az Index.

Milorad Dodik kiemelte, hogy Magyarország ma a határait, népét és életmódját védő állami politika szimbóluma, ezért természetes szövetségesük. ”Míg egyesek Nyugatról migránsok Bosznia-Hercegovinába telepítésével fenyegetnek, Magyarország megmutatja, hogyan védi meg magát egy állam – mind a határon, mind az intézményekben” – fogalmazott.

Az elnök szerint a boszniai Szerb Köztársaság osztozik Magyarországgal a szabadság, függetlenség és európai hagyományok értékeiben. Dodik elismeréssel beszélt arról, hogy Magyarország megérti álláspontjukat mind Brüsszelben, mind a régióban, és fontosnak tartja, hogy egy változó világban vannak barátaik, akik nehéz időkben sem fordítanak hátat nekik.

Mint írta, Magyarországgal való együttműködésük jó példa arra, hogy nem Kelet és Nyugat, hanem tisztelet és zsarolás között kell választani. Hozzátette, hogy bár a szerbek és magyarok történelme nem volt mindig könnyű, a mai idők megtanítják, mennyire fontos a megfelelő alapokon nyugvó partnerség. „Beszélni, dolgozni és építeni fogok – a boszniai Szerb Köztársaság javáért és egy erős, tartós barátságért” – zárta közleményét.

Lengyelország beutazási tilalmat rendel el Milorad Dodik ellen, többek között a boszniai szerb vezető Oroszországra vonatkozó közelmúltbeli lépései és kijelentései miatt.

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×