Az Oroszország megtörésére irányuló nyugati stratégia kudarcot vallott, a szankciók nem érték el a céljukat és az oroszok megakadályozták Ukrajna NATO tagságát - jelentette ki a miniszterelnök hétfőn, az EU parlamenti elnökeinek konferenciáján az Országházban, hangsúlyozva, hogy ennek ellenére Európa folytatja a háborút és úgy tesz, mintha győzhetnénk.
Orbán Viktor a tavalyi EU-s magyar elnökséghez kapcsolódó parlamenti események zárókonferenciáján azt mondta: ma olyan léptékű átalakulás zajlik a világban, amely csak a modern nemzetállamok születéséhez, a vesztfáliai békéhez hasonlítható. Átrendeződik a világ, átalakul a nyugati világ gondolkodásmódja is, és nekünk, európaiaknak, erre választ kell adnunk - tette hozzá.
Értékelése szerint ugyanakkor Európa felkészületlen. "Olyan, mintha az előző évtized válaszaival akarnánk megoldani a következő évtized problémáit, de a régi igazságok már nem működnek, a világ megváltozott és mi, európaiak, nem követtük." - fogalmazott.
Hangsúlyozta: az Oroszország megtörésére irányuló nyugati stratégia kudarcot vallott. "Senki nem meri bevallani, de ezt a háborút elvesztettük" - tette hozzá, és arra hívta fel a figyelmet: Oroszország gazdasága nem omlott össze, a szankciók nem érték el a céljukat és az oroszok megakadályozták Ukrajna NATO tagságát.
Jelezte: az amerikaiak ezt felismerték és most tárgyalnak, míg "mi, európaiak" folytatjuk a háborút és úgy teszünk, mintha győzhetnénk.
"Ne legyen igazam, de a vége az lesz, hogy egyedül maradunk a háborúval a szomszédunkban, miközben minden pénzünket egy elérhetetlen győzelemre fordítjuk"
- fogalmazott.
Új stratégiára és erős európai vezetőkre lenne szükség, több tiszteletet kell adni a nemzeti parlamenteknek - jelentette ki.
Orbán Viktor a tavalyi magyar európai uniós elnökséghez kapcsolódó parlamenti események zárókonferenciáján azt mondta, ma Európa gazdag és gyenge, ez a legveszélyesebb kombináció, ezért Európát meg kell erősíteni.
Európa a nemzetállamok létrejöttével vált erőssé és világhatalmi tényezővé, és az Európai Unió is a nemzetállamok együttműködésén, az erős nemzeti demokráciák erős vezetőin keresztül válhatott sikeressé - tette hozzá.
"Ügynökpártok"
Elmondta, az EU mindent a nemzeti parlamenteknek köszönhet, ha az EU sikeres akar lenni, több tiszteletet kell adnia a nemzeti parlamenteknek, amelyek nem szerződéssel létrehozott mesterséges intézmények, hanem szerves fejlődésen keresztül formálódó valódi népképviseleti szervek, ezt Brüsszelben sem szabad elfelejteni.
Orbán Viktor azt mondta, aki védelmezi a nemzetállami kereteket, azt az uniós források megvonásával fenyegetik, ha ez nem segít, Brüsszel ellehetetleníti a nemzeti kormányokat, beavatkozik és megbuktatja azokat, neki tetsző, a nemzeti szuverenitást feladó "ügynökpártokat" segít hatalomra. Magyarországon most próbálkoznak harmadszorra - jegyezte meg, hozzátéve, az alapító atyák nem ebből a célból hozták létre az EU-t, ebből nem lesz erős, ebből csak gyenge Európa lesz.
Ukrajna egyenlő háború
Ukrajnával szomszédos országként úgy látjuk, ha felveszik Ukrajnát az Európai Unióba, felveszik a háborút is - közölte a miniszterelnök.
Orbán Viktor a 2024-es uniós magyar elnökséghez kapcsolódó parlamenti események zárókonferenciáján elmondta: több európai nemzet is további támogatást akar nyújtani Ukrajnának, hogy folytathassa a háborút. Nekünk ettől eltérő véleményünk van, szerintünk minél tovább tart a háború, annál több emberélet vész el, annál rosszabb lesz a helyzet a harcmezőn - jelezte.
Hangsúlyozta, az Európai Bizottságnak az a javaslata, hogy a háború miatt tegyük kötelezővé a leválást az orosz energiahordozókról, egyszerűen megöli a magyar gazdaságot. "Képzeljék el, hogy az energia ára a háztartások és a vállalatok számára egyszer csak megkétszereződik. Ezt a magyar családok nem bírnák ki" - fogalmazott, hozzátéve: a magyarok ezért is békét akarnak, és minél gyorsabban szabadulnának a gazdasági szankciók politikájától.
Elmondta azt is, hogy Ukrajnával szomszédos országként úgy látjuk, ha felveszik Ukrajnát az Európai Unióba, felveszik a háborút is.
Felidézte: az EU sohasem vett még fel háborúban álló országot, jó okkal. Ráadásul Ukrajna tagsága olyan gazdasági terhet jelentene, amit a tagállamok nem bírnának el.
Emlékeztetett arra is, hogy a közép-európai országok uniós csatlakozásával a korábbi tagok is jól jártak. Ukrajnával azonban másképp áll a helyzet, azzal rosszul járnánk. Rossz üzlet. Agrárválság, munkanélküliség, eladósodás, életszínvonalesés - figyelmeztetett.