Kezdés
Üdvözöljük olvasóinkat!
A nyugdíjasok ügye
Gulyás Gergely: Szerdán a kormány megtárgyalta a nyugdíjasok helyzetével kapcsolatos előterjesztést, amely nem csak a nyugdíjjal foglalkozott. Az elmúlt 15 év eredményei között említette, hogy már 242 300 forint az átlagnyugdíj, aminek fontos része a 13. havi nyugdíj. Ennek folyósítására február 12-én kerül sor a banki átutalásoknál, és a rá következő napokban viszik ki a postások. Ez a juttatás a költségvetésben 550 milliárd forintos tétel. Az OECD is javasolja, hogy a 13. havi nyugdíjat korlátozza és alakítsa át a kormány, de ezt nem teszik meg. A rezsicsökkentés talán a nyugdíjasoknak a legnagyobb segítség, de a kistelepüléseken, különösen a Kádár-kockákban élőknek nehézség az épületek rossz állapota, szigetelése. Ezért kibővíti a kormány a vidéki otthonfelújítási programot, amit megnyitnak a nyugdíjasok számára is. Hatmillió forintos felső határig a felújítás összegének felét az állam kifizeti, a fennmaradó részre pedig kedvezményes, állam által támogatott, 3 százalékos kamatozású hitelt lehet felvenni. A felújítási cél nincs meghatározva, lehet energetikai vagy más munkálat is.
21 pontos akcióterv, Demján Sándor Program
Gulyás Gergely: láthatók az első eredmények.
- Munkáshitel: mintegy 9000 kérelem érkezett be, majdnem mindenki felveszi a teljes hitelösszeget (4 millió forint). Eddig 5400 döntés született már, 2600 esetben a kifizetés is megtörtént. 10 százalék körüli elutasitási arány, főleg hiánypótlás szükséges.
- Otthonfelújítás: 2,9 millió forint az átlagos hiteligény.
- Szép-kártyák összegeinek felhasználása lakásfelújításra: 6-7 ezer kártyabirtokos élt a lehetőséggel.
- 1+1 beruházásélénkítő program: közel 1600 pályázatot nyújtottak már be, 937 kkv, 509 közepes, 439 mikrovállalkozás nyújtott be igényt.
- Honlapkészítési támogatási program: 2700-an jelentkeztek eddig.
- Széchenyi Kártya Program beruházási hitele csökkenni fog 3 százalékra.
- KKV-k beruházásait és versenyképességét támogató kőkeprogram hamarosan indul, 100 milliárd forintos keretösszeg, több mint 1800 kkv előregisztrált már. A program valószínűleg február közepétől indul.
- Új lakásfejlesztési tőkeprogram: 200 milliárdos keretösszeg ingatlanfejlesztők számára, lakások és kollégiumok építésére lehet fordítani, ez a fővárosban és a megyeszékhelyeken is mérsékelni fogja a lakásárak növekedését és a bérleti díjakat csökkenteni fogja.
Rákosrendező: érvényesítette a főváros az elővásárlási jogát
Gulyás Gergely: A főváros tulajdonában álló BKM Budapesti Közművek Zrt. élt elővásárlási jogával Rákosrendező ügyében. Egy jogi kérdést kellett tisztázni (az elővásárlási joggal milyen viszonyban áll egy olyan nemzetközi szerződés, amely a magyar jogrendszer része lett), de a BKM a nyilatkozata szerint vállalt minden kötelezettséget, amit a beruházó is vállalt volna (így például az arab befektető a terület megtisztítására 25 milliárd forintig vállalt kötelezettséget, a vételár feléig, ezt kell megtennie a fővárosnak is). Így a kormány tudomásul vette az elővásárlási szándékot, aminek nyomán a terület a fővárost illeti meg, a kötelezettségek és a fejlesztési lehetőségek is. Az ügyben ma jelenik meg kormányrendelet "A BKM Zrt. elővásárlási jogának érvényes gyakorlásához szükséges kormányzati intézkedésekről" címmel.
Kérdések
Válaszok.
Donald Tusk elleni eljárás államcsíny elkövetésének gyanúja miatt
Gulyás Gergely: A magyar kormány konkrét büntetőeljárásokat, különösen más állam joghatósága alatt álló büntetőeljárásokat nem kíván minősíteni. Ettől függetlenül a kormány foglalkozott a lengyel jogállamiság helyzetével, amit aggasztónak tart. Tényszerűen nézve a lengyel történéseket, ez Európában eddig elképzelhetetlen intézkedéseket jelent, például:
- a legfőbb ügyész jogellenes felmentése
- egyes csoportok elvonása azoktól az ügyészektől, akik nyomoztak
- a varsói fellebbviteli bíróság bíróinak jogellenes felmentése
- büntetőjogi eljárások és ennek érdekében bírák mentelmi jogának felfüggesztése
- aktív bíráktól megbánási nyilatkozat követelése
- egyes igazságszolgáltatási szervektől központi költségvetési források elvonása, korlátozása
- a Szejm 2024. március 6-án arról döntött, hogy törvényt sért, aki figyelembe veszi az Alkotmánybíróság döntéseit
- közmédia feletti irányítás átvételének módja
- nemzetgyűlési képviselők elleni eljárások annak ellenére, hogy a köztársasági elnök kegyelemben részesítette őket
Az EU-ban az írott jog sokkal kevesebbet jelent, mint a Szovjetunióban jelentett. Nekünk az az érdekünk, hogy egy erős, jól működő Lengyelország legyen Magyarország szövetségese a V4-ben, az EU-ban és a NATO-ban is.
Ukrán lejárató akció a magyar sajtón keresztül Orbán Viktor ellen
Gulyás Gergely: A nemzetbiztonsági bizottság kapott erről tájékoztatást. Sajnálatos, hogy az EU-ba törekvő Ukrajna egy uniós tagország demokratikusan megválasztott vezetőjéhez így viszonyul. A két ország közötti kapcsolatokra minden ilyen akció negatív hatást gyakorol.
Rákosrendező - mit tehet a főváros?
Gulyás Gergely: Az elővásárlási jog gyakorlása révén a vevő helyébe a főváros lépett, terhelik a szerződésen alapuló kötelezettségek és élhet a lehetőségekkel is. Lázár János építési és közlekedési miniszter múlt héten közölte, nem lesznek itt felhőkarcolók, 90 méteres lehet a legmagasabb épület, ha ennél magasabbat szeretne a főváros, akkor tárgyalni kell a kormánnyal és törvényt módosítani. A Mol akkor építette a Mol-tornyot, amikor ez a 90 méteres korlátozás még nem volt hatályban. Három cégnek ajánlotta fel annak idején a lehetőséget a kormány, közülük csak a Mol élt a lehetőséggel.
Egy felmérés szerint a magyarok 65-70 százaléka kormányváltó hangulatban van, a Google szerint csökken az érdeklődés Magyar Péter pártja iránt
Gulyás Gergely: A magyar választók értékelik a kormány tevékenységét a leadott szavazatukkal, ezt időközi választás eredménye is bizonyítja.
13. havi nyugdíj - hogyan lehet megvédeni az ellenzéki támadásoktól?
Gulyás Gergely: Egyértelművé kell tenni, hogy része marad a nyugdíjrendszernek még veszélyhelyzetek idején is.
Mit lehet tenni az ellen, hogy Brüsszel erőlteti a migráció támogatását?
Gulyás Gergely: Az uniós tervek kötelező elosztást tartalmaznak, Magyarországnak ezt nem szabad elfogadnia. Itt csak egyszer lehet hibázni, és azok a nyugati országok, amelyek egyszer hibáztak és engedék a migránsok beáramlását, most folyamatos terrorfenyegetéssel néznek szembe. A német választási kampány alatt történt néhány tragikus esemény is felhívja a figyelmet arra, hogy a migráció és a terrorizmus között közvetlen kapcsolat van. A német társadalomban már minden 4. állampolgár migrációs hátterű, vagy az adott személy, vagy valamelyik szülője migráns.
Miért nem tett semmit a főváros eddig Rákosrendező ügyében?
Gulyás Gergely: Eddig nem volt a fővárosé, ugyanakkor eddig semmilyen javaslattal nem állt elő sem Budapest, sem Zugló. Most van egy új helyzet, a fővárosnak ki kell fizetnie a vételárat, ki kell takarítania - drukkolok, hogy úgy tudjanak fejleszteni, hogy az közmegelégedéssel járjon.
Civil szervezetek politikai jellegű akciói - Szlovákia, Szerbia
Gulyás Gergely: Az elmúlt években számos olyan felvetés volt, ami összeesküvés-elméletnek tűnt, aztán kiderült, hogy volt alapja. Most az látszik, hogy az Európai Bizottság nem átallott pénzt adni olyan szervezeteknek, amelyek vállalták, hogy akár tüntetnek is az Európai Parlament ellen, illetve fellépnek egyes döntések ügyében. Van egy ilyen politikai hálózat, ennek jelei látszódnak Szlovákiában is. Mindig azt látjuk, hogy amikor Washingtonban a Soros-hálózat által támogatott demokrata kormányzat veszít, sokan átteszik székhelyüket Brüsszelbe. Most, hogy Amerikában leállították a támogatási programokat, még többen fognak kuncsorogni Brüsszelben pénzért.
Rákosrendező - A Bajnai Gordonhoz köthető Wallisnak a hírek szerint már 203 óta voltak tervei a terület hasznosítására
Gulyás Gergely: Itt a lehetőség, bizonyítson a főváros.
Az Európai Parlamentben létrejött a Demokráciapajzs különbizottság, a DK-s Molnár Csaba az alelnöke, közben a Patrióták képviselőjét akkor sem választják meg, amikor a szabályok szerint kellene
Gulyás Gergely: A demokráciának az ügyben csak annyi lényege van, hogy a képviselőket a hazájukban legalább megválasztják. Ez a bizottság nem hasznos és drága.
A kormány egyeztet a fővárossal Rákosrendező ügyében? Kell-e új szerződést írni?
Gulyás Gergely: Nem arról van szó, hogy közjogi szereplőként van a főváros és a kormány, amelyek bizonyos ügyekben eddig is egyeztettek. Itt egy polgári jogi jogviszony van, egy eladó és egy vevő, utóbbi tekintetében volt egy "csere", amit a szerződés meghatároz, az ezentúl nem az Egyesült Arab Emirátusok egyik cégére vonatkozik, hanem a fővárosra és a cégére. A terület takarítására van egy 25 milliárd forintos összeg meghatározva a szerződésben, ennyiből jó állapotba hozható. Azzal kapcsolatban, hogy mit és hogyan építenek, majd egyeztetések következnek a kormánnyal, de saját tulajdonával a főváros azt csinál, amit akar (vagyis megvalósíthatja a parkvárosként megvalósított tervet, amiről a Fővárosi Közgyűlés döntött korábban - a szerk.).
Más kíván-e élni az elővásárlási jogával Rákosrendező ügyében?
Gulyás Gergely: Van még egy cég, ők még nem nyilatkoztak. Ha jelentkeznek, akkor kialakul egy jogvita, de ez szerintem csak elvi lehetőség, mert ezt a vételárat, de a gyorsan fizetendő összegeket sem tudja letenni egy "kis", 1 százalékos arányban tulajdonos cég.
Ötször tett feljelentést korábban a meggyilkolt japán nő arról, hogy bántalmazzák, a rendőrség azonban nem lépett, nem indult nyomozás. Mi a kormány álláspontja? Kell jogszabály-módosítás?
Gulyás Gergely: A rendőrség vizsgálatot indított az ügyben. Egy volt házasságon belüli viszony kapcsán történt a feljelentés, ezeket különös érzékenységgel kell kezelnie a rendőrségnek. Ugyanakkor az ilyen feljelentések egy része nem valós, és nem ritkán maga a feljelentő vonja vissza a feljelentést. Rendkívül nehéz jól érzékelni az ilyen bejelentéseket, a konkrét esetben a vizsgálat kideríti, követett-e el hibát a rendőrség, meg kell várni annak eredményét.
A magyar kormány egyetért-e Donald Trump amerikai elnök azon tervével, hogy az amerikaiak vegyék át a Gázai övezetet, telepítsék ki a palesztinokat és a területen a Közel-Kelet riviéráját valósítsák meg?
Gulyás Gergely: A magyar kormány ismeri világpolitikai súlyát, nem kíván részt venni a közel-keleti rendezésben.
A bírói tüntetésben részt vevőket "listáznák"?
Gulyás Gergely: Egy tüntetésről be lehet számolni, meg lehet írni, hogy kik voltak ott, erre van jogi lehetőség. Ezt listázásnak nevezni nem jó dolog. Nehéz első hallásra a bírói hivatásrenddel összefüggésben értelmezni azt, hogy egy bíró tüntet. Az igazságszolgáltatás függetlensége a bírákkal szemben is megfogalmaz elvárást, minden látszatot kerülni kell, ami a függetlenségre árnyékot vet.
Demonstrációk Szlovákiában és Szerbiában, sokak szerint külföldi befolyásolás állhat a háttérben. Átgyűrűzhet-e ez Magyarországra, és lehet-e összefüggésben a március 15-re tervezett összellenzéki tüntetéssel?
Gulyás Gergely: Magyarország egyszerű helyzetben van, Brüsszel nyíltan megmondta, hogy más kormányt szeretne itt látni, vagyis az ellenzéket támogatja. A kormány viszont a magyar érdekeket támogatja, a mögöttük álló politikai erők stabilak, nem hasonlíthatóak össze a szlovák vagy szerb helyzettel.
Jelezték-e a titkosszolgálatok, hogy esetleges neonáci csoportok meg kívánnak emlékezni a kitörés napja 8. évfordulójáról?
Gulyás Gergely: A rendőrség megerősített erőkkel fogja garantálni a biztonságot.
Miért emelték meg a peres eljárások költségeit?
Gulyás Gergely: Évek óta nem volt emelés, a mostani az infláció mértékétől elmarad.
Mi a kormány véleménye a MOK tervezett tüntetéséről, tárgyalna-e a megmozdulás előtt?
Gulyás Gergely: A kormány nyitott a tárgyalásokra, de a Magyar Orvosi Kamara politikai tevékenységet folytat. Ha van terület, ahol nagy lépést sikerült tenni a fizetések terén, akkor az az egészségügy, és az ágazat kifehérítése terén is nagy eredmény a hálapénz kiszorítása. Itt nincsenek olyan alkotmányos aggályok a tüntetéssel kapcsolatban, mint a bíráknál.
Kilépnek országok, az USA is nagy nemzetközi szervezetekből, például a WHO-ból és az UNESCO-ból, növekedni fog az országokra jutó költség. Magyarországnak nem volna hasznosabb kilépni ezekből?
Gulyás Gergely: Ha újraosztanák az így eltűnő költségeket, valóban nőne valamivel a Magyarországra jutó költség. De ettől függetlenül is érdemes mérlegelni a tagságot minden olyan nemzetközi szervezetben, amit a világ legerősebb országa elhagy.
Egy hétgyerekes, mélyszegénységben élő tolnai roma család rossz helyzete miatt civil összefogás szerveződött. Tervez-e a térségben beavatkozást a kormányzat?
Gulyás Gergely: A legnagyobb változás 2010 óta, hogy a cigányságnál már nem tömeges a munkanélküliség, a férfiak többsége dolgozik és a nőknek is mintegy fele. Más megoldás nincs, oktatási lehetőséget és munkát kell biztosítani. Az adakozás jó döntés, de nem hosszú távú megoldás. Segély helyett esélyt, munkalehetőséget kell adni, továbbra is ez a kormány politikája.
Mi a magyar kormány álláspontja Grönland kérdésében?
Gulyás Gergely: A kormány nem érzi úgy, hogy Magyarországot ez a konfliktus érintené.
Alice Weidel AfD-vezetőt fogadja Orbán Viktor jövő héten.
Gulyás Gergely: Az AfD-nek van számtalan olyan megnyilvánulása, amivel semmilyen formában nem azonosul a magyar kormány, de ha Németország egyik 20 százalék fölötti támogatottságú pártjának kancellárjelöltje találkozót kér a magyar miniszterelnöktől, akkor arra Orbán Viktor lehetőséget ad. Rövid távon nem látok lehetőséget az AfD-nek a Patriótákhoz való csatlakozására.
Újra meg újra megtörténnek olyan esetek, mint a japán nő megölése - tavaly márciusban volt férje 14 késszúrással ölt meg egy tamási nőt. Hatékony a magyar védő rendszer?
Gulyás Gergely: A kapcsolatokon belüli erőszak akkor előzhető meg, ha az egyik félnek van lehetősége segítséget kérni, és fontos, hogy ha ilyen történik, kapjon is segítséget. Sok vita fajul erőszakká, amikor a hatóságnak nincs módja lépni, mert például nem közterületen történik. Ha valaki megteszi a szükséges lépéseket (a rendőrséghez fordul), akkor kapjon is segítséget. A tamási nő esetében a bíróság utasította el a távoltartást, a bírósági gyakorlatot is érdemes vizsgálni, a kormány nem tud beleszólni a bíróság döntésébe. A kérések sokszor arra irányulnak, hogy a gyereket válasszák el az apjától is, amit csak indokolt és végső esetben lehet meghozni, ezek nagyon nehéz élethelyzetek. A jogszabályok lehetővé teszik, hogy a távoltartás intézményével, illetve a szabálysértési és más eljárásokkal lépjen a rendőrség. Hogy minden esetben a jól és a kellő érzékenységgel reagál-e a rendőrség, azt vizsgálni kell, illetve a bírói gyakorlatot is érdemes viszgálni.
Hogyan lehetséges, hogy korábban azt mondta a kormány, nem érvényes a főváros elővásárlási joga, most pedig bejelentik, hogy igen?
Gulyás Gergely: Nem volt még ilyen helyzet a magyar joggyakorlatban, meg kellett vizsgálnunk. Úgy ítéltük meg, hogy ha bírósági eljárás történne, az elővásárlási jog megilletné a fővárost. Ez nem volt egy egyértelmű ügy.
Kormányközeli vállalkozók "bukkantak fel" a tervezett rákosrendezői beruházás körül.
Gulyás Gergely: Annyiban állt érdekében az államnak a beruházás, hogy egy befektető nagy fejlesztést hozott volna ide. Most már a fővároson a sor. Nem látok olyan területet, ahol egy arab nagybefektető ehhez hasonló nagy projektet megvalósíthatna.
Hogy áll az Orbán-Trump találkozó szervezése?
Gulyás Gergely: Még nincs konkrét időpont, de belátható időn belül sorra kerül.
Német választások: Friedrich Merz CDU-jelölt a legesélyesebb, aki változtatna a migrációs szabályokon. Ezek a "megszorítást" tervező intézkedések Brüsszelre is hatással lehetnek?
Gulyás Gergely: Általában hatással van. Akik a CDU/CSU-ból Brüsszelbe mennek, sokszor elveszítik józan belátóképességüket, de akik Németországban maradnak, különösen a tartományokban, azok között vannak jó belátású politikusok.
Szakértők szerint az év végére már 3 patrióta miniszterelnök is lehet, Ausztria után Csehországban is várható ilyen változás. Hatni fog ez az unióra?
Gulyás Gergely: Ha a valóságban is így lesz, akkor befolyásolni fogja Brüsszelt.
Számvevőszék szerint csődközelben van a főváros, meglepte-e a kormányt, hogy mégis megveszik Rákosrendezőt?
Gulyás Gergely: Az jó, ha Budapest jó anyagi helyzetben van, és ki tud fizetni 50 milliárd forintot, 30 milliárdot két részletben szinte azonnal.
Magyar érdekek az unióban, a szankciókkal kapcsolatos hozzáállás
Gulyás Gergely: Vétózni fogunk vagy azzal fenyegetni, ha Magyarország érdekeinek ellentétes intézkedést tervez Brüsszel. Ez eddig is eredményes volt, lásd legutóbb az energiabiztonsággal kapcsolatos megegyezést.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, Frittmann János borász is sürgette a Homokhátság vízpótlását, különben veszélybe kerül a szőlőtermesztés is és a terület kiszárad. Mit tesz a kormány?
Gulyás Gergely: Jól áll a kormány a vízmegtartási feladatokkal, de a Homokhátság ügye nehezebb, a minden vízügyi szabálynak megfelelő intézkedések több ezer milliárd forintba kerülnének. Egyelőre azokat a megoldásokat alkalmazzák, amiket mindenhol az országban. Például az állami kezelésű csatornák, holtágak medreiben összesen 150 millió köbméter vizet tartottak vissza, a Tisza tóban további 104 millió köbméter víz tározása történt meg. Az öntözést is fejlesztik, az ezen felüliekhez nagyon nagy forrás kellene.
Párkapcsolati erőszak - nem kellene-e mégis elfogadni az Isztambuli Egyezményt?
Gulyás Gergely: Tévedés azt hinni, hogy az Isztambuli Egyezmény bármiben több védő intézkedést tartalmazna, mint a magyar jogrend. Arra nem vagyunk nyitottak, hogy a születési nem helyett biológiai nemet ismerjünk el, ez viszont fontos része az egyezménynek. Általában nem az eszköz hiánya a gond, hanem hogy valaki rossz döntést hozott.
A bírók visszavonták az aláírásukat a béremelési megállapodásról, de a kormány továbbra is érvényesnek tartja azt. Szeretne-e valamilyen reakciót adni a bírók követeléseire a kormány?
Gulyás Gergely: A bírók az OBT ülésén maguk is elismerték, hogy ha valaki úgy hivatkozna egy szerződés érvénytelenségére, ahogy ők teszik jelen ügyben, azt érvénytelennek tekintenék. Ők egy sajátos belső problémára kerestek problémát, aminek semmi köze a bírói függetlenséghez. Magyarországon alkotmányos rendelkezéssel körbebástyázott, hogy egy ügyben egy bíró szabadon dönthet, például itt nem lehetnek párttagok bírák, mint más országban.
A kormányt is terhelik-e a rá kirótt kötelezettségek a Rákosrendező-szerződésből, amik mintegy egymilliárdos közlekedési, infrastrukturális fejlesztéseket tartalmaznak?
Gulyás Gergely: Ha szükségesek a főváros beruházásához, akkor igen.
Bombafenyegetések
Gulyás Gergely: Az elkövetők felderítésében külföldi szerverekig eljutottak a hatóságok, az érintett személyekről kértek információkat, még nem jött válasz.
Nemzetbiztonsági vizsgálat indult tavaly decemberben a megbukott szíriai diktátor budapesti landolásának ügyében, amit Magyar Péter is megosztott. Hogy áll az ügy?
Gulyás Gergely: Még tart a vizsgálat.
Holland sajtóhírek szerint az Európai Bizottság titkos forrásokból pénzelt civil szervezeteket, hogy befolyásolják az országaik uniós képviselőit a green deal (zöld, környezetvédelmi) ügyekkel kapcsolatban. Ez befolyással lehetett arra, hogy mennyire nem vették figyelembe a gazdák követeléseit, tüntetéseit?
Gulyás Gergely: Igen, és kereskedelmi gondokat sem vettek figyelembe. Az Európai Bizottság azzal okozott mérhetetlen károkat, hogy egy esztelen, méregzöld politikát próbált ráerőltetni Európa országaira. Az Európai Parlamenten belül is létrejött egy széles egyetértés arról, hogy ez tűrhetetlen.
Elrontott-e valamit a kormány, hogy nem látta előre, hogy a fővárosnak elővásárlási joga van és azzal "megfúrhatja" az üzletet? A főváros mikortól lehet tulajdonosa a területnek? Az arab fél nem elégedetlen?
Gulyás Gergely: Nem tudom, hogy ki mikor tudott az elővásárlási jogról. Néhány héten belül bejegyezhetik a tulajdonjogot, ha megfizetik a vételár szerződésben meghatározott részét. Ha jól emlékszem, az első részlet kifizetése után bejegyezhető a tulajdonjog. Az Eagle Hillstől még nem érkezett pénz az ügyben. A beruházó tisztában volt vele, hogy kinek lehet elővásárlási joga.
Az újbudai szakrendelőben egy éve kész van egy egynapos sebészeti részleg, de nem kap engedélyt. Miért?
Gulyás Gergely: Megkérdezem az egészségügyi államtitkárságot.
Japán nő halála - a nők elleni erőszakkal foglalkozó szervezetek szerint rendszerszintű probléma van, általános, hogy nem veszik komolyan a bejelentéseket. Mit gondol erről?
Gulyás Gergely: Ha olyan jelzés érkezik, hogy a jogintézmények gyakorlati alkalmazásával gond van, akkor azt komolyan kell venni, meg kell vizsgálni. Ha sok az ilyen hiba, azzal foglalkozni kell, ha lehet jobb gyakorlatot kialakítani, akkor tegyék meg.
A rákosrendezős bejelentés lényegében azt jelenti, hogy befuccsolt egy 50 milliárdos üzlet? A kormányzat támogatja a beruházásokat, de mintha ezt "elengedte" volna.
Gulyás Gergely: Ha az a kérdés, hogy ami történt, jó-e Budapestnek, nem vagyok benne biztos. De most a főváros bizonyíthat. Nem elengedtük, hanem úgy láttuk, hogy a főváros elővásárlása jogszerű, a kormánynak itt nincs lehetősége. Ez a komoly beruházás néhány év múlva látszott volna az ipari, gazdasági adatokban, ettől most elestünk.
Megépül-e a Szegedi út és a Nagy Lajos Király útja közötti felüljáró a rákosrendezői beruházásban?
Gulyás Gergely: Ez a közlekedési átkelő nem volt része a tervezett beruházásnak.
Rákosrendező - hol a csapda abban, hogy ilyen könnyen és lazán lemondtak a beruházásról?
Gulyás Gergely: Nem könnyen mondtunk le, de ez a helyzet. Nem estünk csapdába és nem állítottunk csapdát.
A mellékletekben vállalt az Eagle Hills a Rákosrendező beépítettségére és egyebekre vonatkozó kötelezettségeket.
Gulyás Gergely: Ami jogosultság, azzal élhet, ami kötelezettség, azt teljesítenie kell.
A telektulajdonon vagy felépítmény apropóján lévő tulajdonjog erősebb? Mintha a Stockton Zrt.-nek (elővásárlási joggal rendelkező cég, melyben sajtóhírek szerint januárban társtulajdonos lett Garancsi István és közvetve Habony Árpád is) erősebb lenne – miért a fővárosnak adta a kormány Rákosrendezőt?
Gulyás Gergely: Ha a Stockton jelezné, hogy élni kíván elővásárlási jogával, és jogvita alakulna ki, akkor a bíróság fog dönteni, de ezt nem látom valószínűnek.
A rákosrendezői elővásárlás ügye mennyiben befolyásolja az Emírségekkel kötött állami megállapodás többi, például védelmi ipari részeit?
Gulyás Gergely: Ezt most még nem tudni. Egy szerződéshez két fél kell.
Infláció, GDP-növekedés, megváltoztatott német gazdasági lőrejelzések - napirenden van-e a makropálya felülvizsgálata?
Gulyás Gergely: Nincs. Kétségkívül módosítottak lefelé a német előrejelzéseken, és minimális növekedésről beszélnek a recesszióban. Ez Magyarországra is hatással van, vélhetően ezért nyilatkozik Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter óvatosabban, mint a többi előrejelzés.
Az arab félnek előre jelezték a változást Rákosrendező ügyében?
Gulyás Gergely: Szerda este jeleztük az arab fél számára, azért, hogy ne a sajtóból értesüljenek a hírről és a kormányhatározatról.
A bölcsődei támogatás 50 ezer forintot jelent a családoknak arra, hogy magánbölcsődékbe írathassák a gyerekeket, de a tapasztalatok alapján a Magyar Államkincstár a regisztrációval is késik és a kifizetés is rendszeresen csúszik. Mi okozza ezt?
Gulyás Gergely: A kincstár a hibás, ezért a kormány elnézést kér. A kormány utasította a kincstárat, hogy mindent, ami tartozás, azt sürgősen fizessen ki.
Vége a Kormányinfónak
Köszönjük kitartó figyelmüket!