eur:
415.56
usd:
403.01
bux:
0
2025. január 6. hétfő Boldizsár
Nagy kárókatonák (Phalacrocorax carbo) napoznak szárnyaikat szárítva a vízből kiálló faágakon a  Fővárosi Állat- és Növénykert Nagytaván. MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Nyitókép: MTVA/Jászai Csaba

Súlyos veszély ütötte fel a fejét a Balatonon – videó

A madarak a Baltikumból érkeznek, hogy a jégmentes tavon táplálkozzanak. Egy kárókatona naponta 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így több ezer példány jelenléte napi több tonna hal elvesztését okozhatja a Balatonnál.

Fonyódon készített videójában több ezer kárókatonát örökített meg a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője. „Új év, régi probléma. Minden többi kérdés csak felesleges szócséplés. Meddig még?” – tette fel a kérdést közösségi oldalán Szári Zsolt.

A vezérigazgató a sonline.hu megkeresésére azt mondta, Fonyódnál egyetlen reggelen akár 6-7 ezer kárókatona is megfigyelhető, míg a Balaton térségében általában 5-10 ezer egyed van. Tájékoztatása szerint a Baltikumból érkeznek, hogy a jégmentes tavon táplálkozzanak.

Egyetlen madár napi 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így több ezer példány jelenléte napi több tonna hal elvesztését okozhatja.

Szári Zsolt szerint a nagy kárókatonák elleni védekezés komoly akadályokba ütközik, a Balatonon ugyanis korlátozott a kilövés lehetősége a szigorú kvóták miatt. A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. ezer hektáros halastavain 2000 madár kilövésére van engedély. „Különben nem lenne halunk, amit a Balatonba telepíthetnénk. Mindent kizabálnának, ha nem védekeznénk” – fogalmazott a vezérigazgató.

Arra is kitért, hogy a madarak gyorsan és kiszámíthatatlanul mozognak, ez pedig ellehetetleníti a védekezést a Balaton 60 ezer hektáros területén. Hozzátette: pénteken Fonyódra érkezik a halőri szolgálat három fegyveres munkatársa, hogy a sörétes puskákkal megkezdjék a gyérítést, de 10-20 madárnál többet nem lehet elejteni. A madarak pedig azonnal továbbállnak.

A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője szerin az lenne az ideális, ha a Balaton télen befagyna, mert így jelentősen csökkenne a madarak jelenléte. Teljes jegesedés azonban 2017 óta nem történt, és emiatt a szakemberek csak tűzoltásnak számító eszközökkel tudják kontrollálni az áldatlan állapotokat.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
Szárnyal az orosz hadiipar, a NATO nem bírja a tempót

Szárnyal az orosz hadiipar, a NATO nem bírja a tempót

Hibába tízszer nagyobb a védelmi költségvetése, a NATO nem tudja tűzerőre váltani a vásárlóerejét Moszkvával szemben – állítja egy közelmúltbeli elemzés. Az anyagot a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) állította össze, miközben Svédországban egyes politikusok arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy készüljön, mert háború törhet ki Oroszországgal.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×