Két évvel ezelőtt fedezte fel a Mol a vecsési kőolajmezőt, ahonnan eddig egymillió hordónyi kőolajat hozott a felszínre. A már működő Vecsés–1-es és 2-es kút után a Vecsés–3-as kút is sikeresnek bizonyult, és napi 600 hordónyi kőolajjal növeli a cég hazai termelését. Az első kutat még 2022 végén fúrták a Pest vármegyei városnál, amit újabb kettő követett: idén januárban, majd pedig a nyáron.
A Mol Magyarország kutatás-termelés ügyvezető igazgatója az InfoRádió EnergiaVilág című műsorában felidézte: az olajipari vállalat egy koncessziós pályázaton 2016-ban nyerte el a vecsési kőolajmezőt. Mint fogalmazott, bár ezt kevesen tudják, Magyarországon nem lehet csak úgy, bárhol olajkutakat fúrni, meg kell felelni az állam által meghirdetett pályázati feltételeknek. Schubert Archibald emlékeztetett, hogy 2016–2017 környékén egy másik Pest vármegyei település, Tóalmás térségében is fúrtak kutakat, Vecsésen pedig 2022-ben értek el áttörést, így ott is elindulhatott a kőolaj-kitermelés
A vecsési mezőn jelenleg három kút üzemel, a harmadik fúrást nemrég fejezték be. Az ügyvezető igazgató hozzátette: sok tapasztalattal gazdagodtak a fúrások során, és a megszerzett tudás- és ismeretanyagot igyekeznek rendszerezni, beültetni egy modellbe. Azt nem tudta megmondani, hogy pontosan mennyi kőolajat rejthet a föld Vecsés térségében, az ezzel kapcsolatos elemzések még folyamatban vannak, abban viszont biztos, hogy
„millió hordós nagyságrendről van szó”.
Schubert Archibald szerint komoly mérföldkövet értek el azzal, hogy októberig kitermeltek egymillió hordónyi kőolajat Vecsésnél. Szemléltetésképpen: egy hordóba 149 liter kőolaj fér, tehát eddig 149 millió liternyi kőolajat hoztak a felszínre, és a várakozások szerint a következő években is milliós nagyságrendben zajlik majd a kitermelés.
Alapvetően a finomítási technológián múlik, hogy a kitermelt kőolajból mennyi üzemanyagot lehet előállítani. Schubert Archibald elmondta:
általában egy liter kőolajból nagyjából fél liternyi üzemanyagot lehet nyerni,
míg a másik feléből lepárlással akár bitumen is lehet, amit például útépítésre lehet felhasználni. Kiemelte, hogy a vecsési olajnak nagy a parafintartalma, így kitűnően alkalmas olyan motorolajok vagy kenőanyagok készítésére is, amelyek elengedhetetlenek az iparban.
A kitermelés során nagyon sokféle kőolaj jön a felszínre, amelyeket különböző termékek gyártásában lehet hasznosítani. „A vecsési kitűnő minőségű kőolaj, alkalmas például az üzemanyaggyártásra is” – jegyezte meg az ügyvezető igazgató.
Mint mondta, a három vecsési kút jelenleg nem éri el a csúcsot a kitermelést illetően, de nagyon közel vannak hozzá.
A mező jelenleg napi 4000 hordó, vagyis 600 ezer liternyi kőolajat biztosít, amely mennyiség a Mol Magyarország termelésének majdnem egyharmada.
Schubert Archibald úgy fogalmazott, talán még egy kicsit tudnak majd emelni a termelésen, de megítélése szerint a három kút „kifejezetten erős” már most is.
Magyarországon jelenleg összesen mintegy ezer kőolaj- és gázkitermelő kút termel, ebből nagyjából 700 kőolajkút és 300 gázkút. A 700 kőolajkút hozza az össztermelés 70 százalékát, míg a három vecsési kút a 30 százalékát. Schubert Archibald szerint ez is azt mutatja, hogy kitűnő olajtalálatnak bizonyult a vecsési feltárás, a kutak pedig nagy hozamban termelnek.
(A nyitóképen: az R–69 fúrótorony Vecsés mellett 2024. június 6-án. A fúrótoronnyal a Mol megkezdte a harmadik kút fúrását is a vecsési olajmezőn.)