eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Male hands holding prostate cancer awareness ribbon with mustache
Nyitókép: Getty Images

A prosztatarák nem tréfál, novemberben könnyebb szűrésre menni

A férfiak körében a prosztatarák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, évente 1400-1500 férfi halálát okozza Magyarországon – mondta az InfoRádióban Békássy Szabolcs országos kollegiális vezető háziorvos. Arról is beszélt, hogy tavaly óta számos vidéki háziorvosi praxisba került olyan kislaboratóriumi készülék, amellyel PSA-vizsgálatot is lehet végezni.

November a prosztatarák elleni figyelemfelhívás és a férfi egészség hónapja, ebben az időszakban a szűrővizsgálatok mellett különösen fontos hangsúlyozni az egészségmegőrzést és a megelőzést, melyeket leginkább gyerekkorban lehet megtanulni. Békássy Szabolcs országos kollegiális vezető háziorvos az InfoRádióban elmondta: azért szükséges külön figyelmet fordítani a férfiak egészségmegőrzésére, mert a férfiakra sokkal inkább jellemző az az attitűd, hogy kevésbé szeretnek részt venni a különböző szűrővizsgálatokon. Ennek ellensúlyozására gondolták azt a kezdeményezők, hogy kellene egy dedikált hónap, amely alatt a kivizsgálások és a prevenció jelentőségére irányítják rá a figyelmet. Így jött létre például Ausztráliában a Movember mozgalom is, amely mára az egész világon elterjedt. Az elnevezés az angol bajusz (moustache) és a november szó összevonásából jött létre. Akik csatlakoznak a mozgalomhoz, megfogadják, hogy novemberben nem borotválkoznak és bajuszt növesztenek, amit „kitűzőként” hordva kampányolnak a férfiak egészségéért.

Idén a Háziorvosok Online Szervezete a Magyar Urológusok Társaságával, valamint a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társasággal közösen szintén indított egy kampányt, melynek célja, hogy a háziorvosi praxisokban is minél hatékonyabban felhívják a férfi páciensek figyelmét a prosztatarák megelőzésének szükségességére. Békássy Szabolcs figyelmeztetett:

a férfiak körében a prosztatarák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, és évente 1400-1500 férfi halálát okozza Magyarországon.

A megelőzés és a szűrővizsgálatokon való részvétel nagyon fontos, hiszen az idejében felismert elváltozások még nagy eséllyel teljes mértékben gyógyíthatók.

Az országos kollegiális vezető háziorvos hozzátette: a prosztatarák azon kevés daganatos megbetegedések közé tartozik, melynek előfordulását vérvétel útján is ki lehet mutatni. Az úgynevezett PSA-vizsgálat eredménye mutatja meg, hogy az adott páciensnél kialakult-e daganatos megbetegedés vagy sem. Az elmúlt években sokat javult a helyzet ezen a téren idehaza is, ugyanis a PSA-vizsgálatot az egyre modernebb labortechnológiai lehetőségeknek köszönhetően már úgynevezett kislabor készülékek alkalmazásával is el lehet végezni.

„Egy csepp, ujjbegyből vett vér elegendő lehet arra, hogy a PSA emelkedett szintjét ki lehessen mutatni,

és a pácienst ezt követően urológiai szakvizsgálatra lehessen küldeni” – magyarázta a Háziorvosok Online Szervezetének elnöke.

A prosztataspecifikus antigén (PSA) egy prosztata által termelt fehérje. A PSA szintje megemelkedhet jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, illetve prosztatagyulladás hatására, olykor azonban a magas PSA-szint hátterében a prosztata rosszindulatú daganata is állhat. A PSA normál értéke 4 ng/ml-ig elfogadott.

Békássy Szabolcs felidézte, hogy tavaly egy eszközbeszerzési pályázat keretein belül több mint ezer olyan kislaboratóriumi készülék került a közép-magyarországi régión kívüli háziorvosi praxisokba, amelyek alkalmasak a PSA-vizsgálat elvégzésére is. Mivel tehát számos feltétel teljesült és a technikai háttér már elég sok helyen biztosított, a három említett szervezet vezetői úgy gondolták, megfogalmaznak egy közös ajánlást a háziorvosok részére. A cél nem más, mint hogy

a praxisokban rendelkezésre álló készülékeket, teszteket lehetőség szerint alkalmazzák, ezzel támogatva a prosztatarák elleni országos szűrőkampányt.

Az eddigi visszajelzések alapján a háziorvosok szívesen csatlakoznak a kezdeményezéshez, és a legtöbben felhívják a férfi páciensek figyelmét erre a lehetőségre. Békássy Szabolcs kiemelte, hogy a kollégák döntő többsége pontosan tudja, mennyire fontos a prevenció, és ennek tudatában jár el. Mint mondta, felvették már a kapcsolatot a szakállamtitkársággal is, és megkezdődtek az egyeztetések arról, hogy a kislaboratóriumi vizsgálatok a részét képezhessék a rendszerszintű finanszírozásnak, valamint arról is, hogy a tesztek utánpótlásáról gördülékenyen tudjanak gondoskodni a háziorvosi praxisokban.

„A kollégák prevenciós szemléletükből fakadóan rendkívül nagy nyitottságot mutatnak arra, hogy támogassák a szűrőkampányt” – összegzett a Háziorvosok Online Szervezetének alapító-elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×