Eljárásokat indítottak és büntetőfeljelentéseket tettek számos magyar gyermekorvos ellen, mivel több esetben nem adtak védőoltás alóli mentesítést – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Az oltásellenes lobbi egyre több emberhez jut el, több fórumon rendszeresen tartanak előadásokat is a témával kapcsolatban, melyeken orvosok is felszólalnak. Az egyik ilyen privát Facebook-csoportnak (MAG Népe Mozgalom) több mint huszonhatezer tagja van már. Az egyik védőoltás-ellenes mozgalom oszlopos tagja, Botka István részletes listát tett közzé arról, mely városokban vannak jelen a mozgalom jogászai, akik
arról tájékoztatják a szülőket, milyen lehetőségeik vannak azzal kapcsolatban, hogy megakadályozhassák, hogy a gyermekeik megkapják a kötelező védőoltásokat.
A mozgalmak tagjai szerint sok esetben szükségtelenek, sőt ártalmasak a kötelező oltások. Botka István Facebook-posztjában közölte: jogászaik az ország összes vármegyéjében több mint hetven jogi vagy büntetőeljárást kezdeményeztek az elmúlt fél évben – többek között védőnők, oltóorvosok, gyámügyisek, és népegészségügyi hivatali alkalmazottak ellen.
Az NNGYK azzal reagált az oltásellenes mozgalmak elterjedésére, hogy felhívta a figyelmet: a járványok kialakulásához sok esetben elég, ha csak kismértékben billen fel az átoltottság aránya. A szervezet közölte: az egyes eljárásokkalú
azokat az orvosokat támadják, akik a szakma szabályai szerint végzik a tevékenységüket.
A polgári peres és büntetőperes eljárásokat amiatt indították a gyermekek törvényes képviselői, mert a kezelőorvos nem adott szakvéleményt a védőoltás alóli mentesítésről, mivel nem volt egészségi akadálya a vakcina beadásának, a szülők pedig sérelemdíjat követelnek.
„Az ilyen jogi eljárások időtartama alatt a gyermekek védőoltása halasztódik, ami tömeges méreteket öltve a járványügyi biztonságot veszélyeztetheti” – figyelmeztetett az NNGYK.
A védőoltás alóli mentesítést egyébként a kezelőorvos, a beteg, valamint indokolt esetben a beteg törvényes képviselője kérelmezheti, ennek során minden esetben csatolni kell a mentesítés indokoltságát alátámasztó, a kezelőorvos által adott szakvéleményt is.
Az NNGYK arra is kitért: amíg nem ölt olyan mértéket az oltatlanok aránya, ami a kórokozó cirkulációját biztosítja, tömeges megbetegedések, járványok nem lesznek, ugyanakkor
az oltások mellőzésének egyedi és társadalmi következményei is lehetnek.
A szervezet ugyanakkor megnyugtatott mindenkit: hazánkban jelenleg az átoltottság valamennyi kötelező oltásfajtánál meghaladja a 99 százalékot.
Az NNGYK éles bírálatot fogalmazott meg azokkal az orvosokkal szemben, akik aktívan részt vesznek az oltásellenes lobbiban. „Az emberek életének védelmére esküt tevő orvosok minden lehetséges módon a védőoltások hatékonyságára és biztonságosságára hívják fel a figyelmet. Azonban azok az orvosok, akik az oltásokat általánosságban ellenzik, nem a tanulmányaiknak és orvosi esküjüknek megfelelően járnak el” – közölte a szervezet.