eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Nyitókép: Pixabay

Garamvölgyi László: megnehezítettük a betörők dolgát

Az elmúlt 10 évben harmadára esett a kárt okozó bűncselekmények, köztük a lakásbetörések száma. A legtöbb ilyen eset továbbra is a fővárosban történik. A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács főigazgatója szerint a riasztók mellett a szomszédok figyelme is elveheti a betörők kedvét a támadástól.

A lakásbetörések száma jelentősen csökkent az elmúlt tíz évben. Ennek okairól Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács főigazgatója beszélt az InfoRádiónak.

"Lényegesen javult a magyar állampolgárok prevenciós kultúrája. Másrészt megfigyelhető, hogy mind többet költünk a ma már egyre inkább pénztárcabarát biztonságtechnikai berendezésekre, és gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy megnehezítettük a betörők dolgát."

Szerinte három dolog tartja vissza a betörőket:

  1. ha van szomszéd, lehetséges szemtanú
  2. ha van kutya (családi ház esetén)
  3. mozgásérzékelő, kamera, kültéri figyelő, nyílászáró-védelem, ajtó- és ablakrács fémből, acélból.

Úgy látja, ma már a lakóközösségekben, különösen ott, ahol működik a "polgári együttműködés", figyelnek egymásra, és ezt most már a panelházakra, -negyedekre is igaz.

Fontosnak nevezte azt is, ha elutazunk nyaralni, ne tudassuk azonnal a külvilággal, hogy üres a lakásunk.

"Ezekben a hónapokban sem növekszik a bűncselekmények száma, tehát ezt a tévhitet eloszlatnám; csak arra a figyelmességre apellálok, hogy a nyár, a szórakozás, a pihenés időtartama nem azonos a felelőtlenséggel, ugyanúgy figyelni kell értékeinkre, javainkra."

A tanács honlapján találhatják a házőrző alkalmazást, amelyen egy kérdőív kitöltésével megtudható, hogy otthonunk mennyire biztonságos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×