eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Picture of maid with fresh towels in hotel room
Nyitókép: macniak/Getty Images

MTÜ: kritikus a helyzet a Booking-ügyben Magyarországon - itt vannak a tartozások

A Magyar Turisztikai Ügynökség gyűjtötte be az adatokat a hazai szálláshelyektől.

Azon túl, hogy a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálatot folytat, a hazai turisztikai ügynökség egy kérdőívvel kereste meg a szálláshelyeket azzal kapcsolatban, hogy tartozik-e nekik a Booking.com (és mennyivel - de ezt nem volt kötelező elárulni), illetve mióta áll fenn ez a helyzet.

Mint ismert, a globális szállásfoglaló oldal informatikai rendszere karbantartására hivatkozva, majd a határidőt többször meghosszabbítva nem fizette ki azon - jellemzően kisebb - szálláshelyeknek az általa beszedett pénzt. Az adott hotel-panzió-apartman bízhatta meg a céget, hogy a foglalást nála fizessék az egyszerűség kedvéért, és ilyenkor a vendégek kijelentkezése után utalt a Booking a szálláshelynek. Ez azonban sok esetben több mint egy hónapja nem történt meg. Az eredeti határidő július volt, és bár egyesek múlt héten már megkapták pénzüket, sokan csak várnak erre.

Ráadásul meglehetősen sokan: az MTÜ kérdéseire beérkezett válaszok alapján

az érintettek 80 százalékának a mai napig nem utalta át a globális szálláshelyközvetítő oldal az elmúlt hetek szállásdíjait. Sőt, a válaszolók 34 százaléka azt jelezte, hogy a rendszer szerint nekik van tartozásuk az oldal felé.

A kérdőívet eddig közel 6000-en töltötték ki, túlnyomó többségben (79 százalékban) családi vállalkozásban üzemeltetett magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek.

Az eddigi válaszolók közel felének a működését nehezíti a fennakadás.

A közlemény kiadásáig 2290 vállalkozás nyilatkozott úgy, hogy tartozik neki a szállásközvetítő cég.

  • Mindössze 5 százalék válaszolta azt, hogy ez az összeg 100 ezer forint alatti, míg
  • 30 százaléknak 100-500 ezer forint közötti összeggel tartozik,
  • 28 százaléknak 500 ezer és 1 millió forint közötti összeggel,
  • 26 százaléknak viszont 1 millió feletti összeget nem utalt még el az online platform.

Mindössze 15 százalék volt annyira szerencsés, hogy jelentős csúszással ugyan, de megkapta a szállásdíjat.

„Felháborító és elfogadhatatlan, hogy egy olyan ágazatban, amelyben az értékesítés mára nagyrészt az online térben zajlik, az egyik meghatározó multinacionális szereplője épp a kisvállalkozókkal szemben próbálja érvényesíteni erőfölényét, és ezzel családok ezreinek megélhetését veszélyezteti. Ráadásul teszi ezt éppen a főszezonban” - jelentette ki Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatóságának elnöke.

Az MTÜ egyeztetést kezdeményez a témában az érintett hatóságokkal, a bajba jutott vállalkozások számára pedig jogsegély szolgálatot indít. A károsultak kérdéseit a jogsegely@mtu.gov.hu e-mail címen fogadják.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×