eur:
401.44
usd:
365.91
bux:
73411.75
2024. október 7. hétfő Amália
Shot of a senior woman looking thoughtful in a retirement home
Nyitókép: Cecilie_Arcurs/Getty Images

Aggasztó, ami a nyugdíjas magyarok körében zajlik

38,4 százalékról 39,3 százalékra emelkedett Magyarországon 2022-ben a hosszú ideje fennálló betegséggel, egészségügyi problémával élők aránya. A 65 év felettiek körében pedig 2019 óta töretlenül emelkedik az arány.

Nem újdonság, hogy Magyarország rosszul teljesít a nemzetközi összevetésekben az egészségügyi statisztikákban. Az Eurostat friss adatai szerint ez nem is változott a krónikus betegségeket és állandósult egészségügyi problémákat tekintve. Európai összevetésben a magyarok körében magas a hosszú ideje fennálló betegséggel, egészségügyi problémával élők aránya, csaknem 10-ből egy 16 éven felüli lakost érintett 2022-ben. Ezzel a 7-dik legrosszabb arányt mutatjuk fel a vizsgált országok közül a kontinensen, akárcsak 2021-ben. De az arány azóta romlott, 0,9 százalékkal – írja a Pénzcentrum.

A sor elején a finnek állnak, ahol a felnőtt lakosság 53 százaléka szenved hosszú ideje fennálló egészségügyi gondoktól. Az észtek, portugálok, svédek, lettek és franciák körében is 40 százaléknál magasabb ez az arány. Magyarországon a 16 éven felüli lakosság 39,3 százalékát érinti a probléma, míg az EU-átlag 36,1 százalék. A legszerencsésebbek ilyen szempontból az olaszok, ahol mindössze 17,9 százalékos a felnőtt lakosság érintettsége. Akárcsak Magyarországon, az Európai Unió országaiban is romlott az arány 2021 óta. Számottevő javulást csak az olaszok, horvátok, bolgárok és luxemburgiak tudtak felmutatni. A leginkább Szlovéniában, Franciaországban, Hollandiában, Finnországban, Csehországban, és Belgiumban romlott a helyzet – teszik hozzá.

Az idősödő korosztály helyzetét vizsgálva viszont kitűnik:

a magyar idősek közül 10-ből 8-an élnek együtt valamilyen hosszú ideje fennálló betegséggel, egészségügyi problémával

Mint írják, ez rendkívül magas arány, Európában a harmadik legrosszabb, csak Ciprus és Észtország előzi hazánkat. Az időseknek viszont kevesebb mint fele szenved valamilyen tartós egészségügyi problémától Írországban, Dániában, Belgiumban, Olaszországban és Luxemburgban. Az EU-átlag 61,5 százalék volt 2022-ben. Ez az arány is emelkedett, nagyobb mértékben is, mint a teljes felnőtt lakosság körében. Az EU-ban 1,4 százalékponttal, míg nálunk 1,3 százalékponttal – teszi hozzá mások mellett a gazdasági portál, kitérve egy saját, olnline kutatására is, aminek célja az volt, hogy felmérje a magyar nyugdíjasok anyagi helyzetének, egészségi állapotának megítélését a 2022-es válságok sújtotta évre vonatkozóan.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×