eur:
407.34
usd:
384.87
bux:
77833.51
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Pexels

Savanyú az élet a cukrászdákban, de tömeges csőd még nincs

Az elmúlt évtizedben 725 új cukrászdát jegyeztek be, és egyre több a magyar alapítású, kis manufaktúra. A legtöbb vállalkozás a mennyiségek csökkentésével és az árak emelésével próbálja átvészelni a mostani időszakot.

"Az elmúlt években egyre inkább megnőtt a magyar alapítású, kis, manufakturális alapokon működő társaságok száma, amelyek európai színvonalon magas minőséget képviselnek" – mondta az InfoRádióban Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője.

A 2008-as gazdasági válság nagy hatással volt a hazai cukrászdákra és a cukrásziparra. Számos üzlet bezárt, sokan módosították addigi tevékenységi körüket. A vállalkozók száma 2010 után élénkülni kezdett az ágazatban, és az elmúlt bő egy évtized során 725 új cukrászdát jegyeztek be Magyarországon.

A jelenlegi válság és előtti a pandémiás időszak miatt

leginkább az energiaáraknak emelkedése, illetve az infláció fokozódása nehezíti a cukrászdák tevékenységét.

A legtöbb vállalkozás igyekszik tartani a korábbi árakat, a megszokott minőséget, mindazonáltal sokan a mennyiségek csökkentéséről és az árak emeléséről is döntöttek.

Az elmúlt hónapokban több ikonikus cukrászda bezárt, de Szigethy-Ambrus Nikoletta szerint tömeges csődök még nincsenek, és több nagy cukrászda bezárását nem a jelenlegi helyzet, hanem sokkal inkább egy összetettebb, komplex probléma okozta.

Édességeink külföldön

Az elemző szerint külföldön legnépszerűbb magyar cukrászipari termékek között van a csokoládé: 2021-ben 243 millió dollár értékben exportáltunk. Jégkrémből 157 millió dollárnyit, cukorkából pedig 95,6 millió dollár értékben szállítottunk európai, illetve más országokba. Az elsődleges piac ebben a szektorban az Európai Unió, illetve a többi európai ország.

Érdekesség, hogy csokoládét Indiába, Törökországba és Kanadába is exportálunk, jégkrémet Ausztráliába és Izraelben, cukorka- és drazsétermékeket pedig jelentős mennyiségben szállítunk Japánba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×