eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az Adria kőolajvezeték fogadópontja a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2022. május 24-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Kőolajszankciók vasárnap óta - megszólalt a Mol

Szóba került a két finomító most zajló átalakítása is.

Vasárnap lépett életbe az újabb brüsszeli szankció, amelynek értelmében orosz eredetű feldolgozott kőolajtermékek (például benzin, dízel) behozatala és reexportja a jövőben nem engedélyezett a kontinensen.

A szabályozás kimondja, hogy a tengeri kikötővel nem rendelkező uniós országok ezentúl csak a hazai piacukon adhatják el az orosz olajból készült benzint és gázolajat. A döntés alól Magyarország, Szlovákia és Csehország felmentést kapott – ugyanis csak csővezetéken tud olajhoz jutni –, és továbbra is vásárolhat Oroszországból nyersolajat, ám az abból finomított termékekből csak annyit adhat el külföldre, amennyivel megegyező mennyiségű nem orosz olajat vagy olajterméket vásárolni tud.

A Századvég régiós elemzése szerint az intézkedés elsősorban a gázolaj piacán okozhat problémát, és mivel a magyar üzemanyagpiac fenntartható ellátásához szükség van importra, ezért Magyarország sem vonhatja ki magát az európai árfolyamatokból. Ugyanerről írt az Energiaügyi Minisztérium, közölve, hogy Európában akár dízelhiány és az olajtermékek drágulása is várható.

Az RTL Híradó megkereste a Molt, amely közölte: felkészültek a vasárnaptól hatályos korlátozásra, és fennakadás nélkül képesek biztosítani az ország üzemanyagellátását. A százhalombattai és a pozsonyi finomító is akadálytalanul tudja eladni a hazai piacain, illetve a régió országaiba az orosz eredetű olajból készült üzemanyagot, közben pedig

az ütemtervnek megfelelően haladnak a két finomító átalakításával,

hogy azok ne csak orosz olajat tudjanak feldolgozni.

Az átalakítások költsége 180-250 milliárd forint között lehet az olajtársaság szerint.

A várható piaci folyamatokról Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában - a beszélgetést alább megtekinthetik.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×