eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Cavan Images/Getty Images

Kiderült, mennyire lehet fájó a villanyszámlákban az adventi időszak „ragyogása”

Nincs karácsony ünnepi világítás, szikrázó fényfüzérek, ragyogó égősorok nélkül, ez azonban drága mulatság lehet az elszálló rezsiárak miatt. Vagy mégsem

A Blikk utánajárat, mint jelenthet a számlákban az adventi időszak „ragyogása”. A lap az ünnepi világítás időtartamát negyven napra vette, úgy kalkulálva, hogy naponta nyolc órát égnek a fények. Attól függően, hogy mennyi ünnepi fényt pakoltunk fel, és milyen típusú égőt – ledet vagy hagyományos izzót használunk – természetesen jelentős eltérések lehetnek az eredményekben.

Miután pontos számot nem lehet mondani, hiszen – szó szerint – ahány ház, annyi szokás, annyi dísz és égősor, néhány egyszerűbb példát szemléltetnek:

A hagyományos karácsonyfaizzók általában darabonként 3 Wattot fogyasztanak – ha egy ilyen izzóból teszünk ki mondjuk egy 100 darabos égősort (20 méter) – ez 300 wattnyi elektromos teljesítményt jelent, azaz óránként 0,3 kilowattórányi (kWh) villamos fogyasztást. Ezzel naponta 2,4 kilowattórányi áramot fogyasztunk el – nyolc órányi világítás mellett. Ha ezt negyvennapos ünnepi világítási időszakra nézzük meg, áramfogyasztásunk 96 kWh-nyi lesz. Ez rezsicsökkentett áron számolva 96x36, azaz 3456 forint. Amennyiben nem rezsicsökkentett áron számolunk, úgy a tarifa a duplája: 96x70,1, vagyis 6729,6 forint.

A ledes fényfüzérek esetében a következőképpen alakul a Blikk számítása: egy, a fényfüzérekben használt led óránként megközelítőleg alig 0,05-0,07 Wattot vesz fel, egy 100 ledből álló sor tehát 5-7 Wattot. Így óránként legfeljebb 0,007 kWh áramot fogyaszt a fenti példabeli égősor. Ebből pedig az következik, hogy egy napi világítás 0,056 kWh villamos fogyasztást jelent. 40 napos időszakra vetítve 2,16 kWh áramot használunk így el, azaz rezsicsökkentett áron 77,75 forintot, nem rezsicsökkentett áron pedig 151,41 forintot költöttünk el így. Fontos tudni, hogy a példabeli 100 ledből álló, egyszerű fényfüzérnél a hosszabb ledes világító díszekbe ennél sokkal több led kerül. Egy kb. 20 méteres fényfüggöny akár 800-1000 ledet is tartalmazhat. Jó hír, hogy a fogyasztás még így is elenyésző a hagyományos izzós világításokhoz képest: 800 led a példában szereplő ünnepi időszakban a fenti időszakra vetítve mindössze 622, illetve 1211,28 forintba kerül (rezsicsökkentett illetve piaci áron), míg az 1000 izzós változat 777,5 illetve 1514,1 forintnyi áramot fogyaszt.

A lap – mások mellett – arra is kitér, hogy a hagyományos, izzós égősorok fogyasztása már inkább meglátszódhat a számlán, igaz, a végeredmény általában még így sem lesz drámai.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×