„A magyar állam elővásárlási joggal rendelkezik a rendelet kihirdetésétől a magyar gabonákra. Ez azt jelenti, hogy az exportra menő terményekre az állam elővásárlási jogával élhet. A termelő megalkudik egy kereskedővel, megköti vele a szerződést, amit egy nyomtatvánnyal be kell küldeni a Nébihhez, és 30 napon belül eldöntik, hogy él-e a magyar állam elővásárlási jogával. Ha nem él vele, akkor viszi a kereskedő, ha él vele, akkor a magyar állam fogja a termelőt kifizetni” – vázolta Petőházi Tamás a rendelet előírását.
Búza, kukorica, rozs, árpa, vetőmagok, szója – sorolta a rendelet hatálya eső termékeket az elnök.
A készletekről becsléseik vannak – mondta –, ezek alapján úgy látja, jelenleg nincs probléma, kitartott volna az új gabonáig bőven, még átmenő készletek is lettek volna. Úgy látja, a kormány előrelátó próbált lenni, az őszi-téli problémáknak igyekszik ezzel elébe menni.
„A világpiacon, ha háborús helyzet avagy háború van, akkor mindjárt emelkednek a gabonaárak, ahogy az energiaárak is – mondta Petőházi Tamás. – Ez a magyar exportkorlátozás tulajdonképpen lassító intézkedés.
Egy kicsit lassítani fogja a piacot, igazán nagy befolyással nem lesz.
Az szerencsésebb lenne, hogy ha a magyar állam nem 30 napig gondolkodna, hanem 3-5 nap alatt eldöntené, hogy melyek azok a tételek, amelyekre igényt tart, és melyeket enged ki az országból.”