A súlyos asztmás betegeknél van csak kockázata a koronavírus oltásoknak, náluk ugyanis, komoly allergiás reakciót is kiválthat a vakcina – ez azonban rendkívül ritka, az eddigi többmillió beadott oltásból, csak néhány esetben fordult elő – mondta Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem virológus-immunológus professzora a KOVIDŐk nevű internetes csatornának.
A szakember azt is kiemelte: az allergiás tünetek az oltás beadását követő 10-15 percben jelentkezhetnek, orvosi segítséggel könnyen kezelhető, ezért kell a vakcinázás után legalább ennyi ideig az oltóponton maradni.
Duda Ernő arról is beszélt, hogy
az autimmun betegeknek nem kell tartaniuk az oltástól.
„Nyugodtan olthatja magát, nem kell várni, hogy bármiféle komplikáció lép föl.” Ugyanakkor mindenkinek tanácsos a helyszínen maradnia egy negyed órán keresztül.
Duda Ernő azt is kiemelte:
bizonyos kórokozók kiválthatnak autoimmun-betegségeket, azaz olyan immunválaszt, ami során a szervezet önmagát támadja.
Mostanra kiderült, hogy a koronavírus is képes erre. Még nem ismert, hogy a vírus mely, részei okozhatják ezeket a folyamatokat, így elképzelhető, hogy az oltás során a szervezetbe juttatott kórokozó is kiválthat autoimmun reakciót – mondta a professzor, aki szerint a későbbiekben, amikor már újabb vakcinák lesznek, azok tervezésénél ezen ismereteket figyelembe fogják venni. „Nyilvánvaló, hogy éveken keresztül figyelni fogják a beoltott embereket, hogy nem fordul-e elő közöttük valamiféle autoimmun-betegség gyakoribbá válása.”
Duda Ernő ugyanakkor hangsúlyozta: a betegség jóval nagyobb eséllyel okoz autoimmun folyamatokat, mint a vakcina, így mindenképpen tanácsos kérni oltást.
Az immunologus- virológus korábban azt mondta: mivel a kínai koronavírus-vakcina egy teljes elölt vírust tartalmaz, ami ott marad a szervezetben, nagyobb eséllyel válthat ki autoimmun reakciót. A Pfizer–Biontech és a Moderna vakcinája ugyanakkor a legmodernebb technológiával készült, csak a kórokozó egy részét juttatja a szervezetbe, ami ráadásul néhány órán belül teljesen el is bomlik.