eur:
415.54
usd:
402.82
bux:
0
2025. január 6. hétfő Boldizsár
Nyitókép: Pixabay

Hogyan érdemes most külföldre utazni nyaralni?

A környező országokban emelkedő koronavírus-esetszámok miatt új határátlépési szabályokról döntött a magyar kormány.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap számolt be a már Orbán Viktor miniszterelnök által is beharangozott intézkedések részleteiről. A vonatkozó kormányrendelet szerint, amely már a sajtótájékoztató alatt megjelent a Magyar Közlönyben, egyelőre nem lesznek belföldi intézkedések, de - más országokhoz hasonlóan - bevezettek három kategóriát a külföldi országokra vonatkozóan. Ezek alapján szabályozzák a határátlépést és a hazatérő magyarok karanténkötelezettségét.

A világ országait az országos tisztifőorvos sorolta be a három csoportba,

  • a zöldbe az aktuális fertőzöttségű,
  • a sárgába a közepes, kevésbé súlyos fertőzöttségű,
  • a pirosba az erősen fertőzött országok kerültek.

A szabályozás lényege szerint magyar állampolgárok és a hozzátartozóik (valamint azok, akikre ez a szabályozás vonatkozik) a zöld jelzésű országból érkezve szabadon beléphetnek, de szúrópróbaszerűen az ő esetükben is lesz egészségügyi ellenőrzés a határon.

A sárga vagy piros országból érkező magyar állampolgárokat a határon megvizsgálják. Ha ez nem igazolja a fertőzés gyanúját, akkor is karanténba kell vonulniuk, kivéve, ha a meglőző 5 napban 48 óra különbséggel készült két negatív teszteredményt tudnak hitelt érdemlően, okirattal igazolni.

A kötelező karantén alapszabályként 14 nap, de ez rövidülhet. Sárga országból való érkezésnél ugyanis (magyar állampolgárok esetén) az első negatív teszt után el lehet hagyni a karantént, ám ekkor is kötelező a második, és ha az pozitív, újra karanténkötelezettséget írnak elő. Ha valaki pirosból érkezik, akkor a két eredményt kötelezően meg kell várni a karanténban, és csak a második negatív (vagy poztív teszteknél a gyógyulás) után lehet azt elhagyni.

Ha a határon felmerül a fertőzés gyanúja, akkor kötelező karantén rendelhető el – ennek részleteiről és a magyarokra vonatkozó szabályokról itt írtunk, a kivételekről pedig itt.

Aki már elutazott és aki most tervezi

A most külföldön lévők számára két dolog a legfontosabb.

  • Egyrészt az, hogy az új rendelet jövő szerdán, július 15-én lép életbe, valamint hogy
  • a kormány csak augusztus 1-jéig fizeti a külföldről hazatérők PCR-vizsgálatának költségét, utána mindenkinek magának kell ezt megtennie.

Azoknak, akik külföldre terveznek utazni, az egyes országok besorolása az egyik legfőbb információ. A ma közzétett listát az országos tisztifőorvos rendszeresen frissíti, és ilyenkor megjelenik a Hivatalos Értesítőben is, ami a www.magyarkozlony.hu oldalon érhető el.

A turizmusban leginkább érintett országok besorolása

A szomszédaink közül

  • zöld kategóriában maradt Ausztria, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia,
  • sárga besorolást kapott Románia, Szerbia,
  • piros besorolást kapott Ukrajna.

Népszerű nyári uniós úti cél, de a sárga kategóriába került: Bulgária és Portugália.

Görögország ugyan a zöld kategóriában maradt, azonban arra, aki onnan közúton jön haza Szerbián keresztül, utóbbi ország miatt vonatkozik a karanténkötelezettség (a fenti szabályok szerint).

Frissítés: érkezett egy újabb korlátozás a Görögországba utazó turistáknak, az egyik bolgár-görög határátkelőn koronavírus-tesztet kérnek – részletek a Konuli szolgálattól ebben a cikkünkben, pontos szabályok a szolgálat honlapján.

Sárga jelzést kapott az unión kívüli Egyesült Királyság.

A magyar utasok szempontjából népszerű úti célnak számító, Európán kívüli országok, amelyek a piros kategóriába tartoznak:

  • Egyesült Arab Emírségek
  • Izrael
  • Jordánia
  • Katar
  • Törökország
  • Marokkó
  • Tunézia
  • Egyiptom
  • Maldív Köztársaság
  • Dominikai Köztársaság

Népszerű, nem uniós, sárga kategóriás úti célok:

  • Amerikai Egyesült Államok
  • Japán
  • Kína

Arra lehet számítani, hogy a piros és a sárga kategóriába sorolt országokba közlekedő, az elmúlt hetekben újraindított vagy a következő hetekre tervezett menetrend szerinti és charterjáratok közlekedését befolyásolni fogja a rendelet.

A bejelentésekre egyelőre nem reagált sem a Budapest Airport, sem a légitársaságok, sem pedig a Magyar Utazási Irodák Szövetsége.

Címlapról ajánljuk
Wachsler Tamás: helyreállítjuk az Országház eredeti térstruktúráját

Wachsler Tamás: helyreállítjuk az Országház eredeti térstruktúráját

A Steindl Imre Program vezetője annak kapcsán nyilatkozott az InfoRádióban, hogy kezdődik az Országház felújításának előkészítési szakasza. A szakemberek több vizsgálatot, feltárást is elvégeznek a teljes rekonstrukció kezdete előtt, a munkálatok során pedig számos korszerűsítésre és átalakításra kerül sor. Máshova viszik a tervek szerint a monumentális Munkácsy-képet is.

Szárnyal az orosz hadiipar, a NATO nem bírja a tempót

Hibába tízszer nagyobb a védelmi költségvetése, a NATO nem tudja tűzerőre váltani a vásárlóerejét Moszkvával szemben – állítja egy közelmúltbeli elemzés. Az anyagot a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) állította össze, miközben Svédországban egyes politikusok arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy készüljön, mert háború törhet ki Oroszországgal.

Jöhet a Szabadságpárt Ausztriában

Alexander Van der Bellen osztrák elnök elismerte, hogy csalódást és meglepetést okozott számára a kormányalakítással megbízott három párt egyeztetéseinek teljes kudarca.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×