eur:
411.19
usd:
392.91
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Levett mintát mutat egy orvos a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej - Nyaksebészeti Klinika mintavételi állomásán 2020. május 3-án. A koronavírussal kapcsolatos szűrőprogramban négy egyetem - a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem - vesz részt. A programba a feltételezett fertőzötti arányból kiindulva 17 ezer 780 embert hívtak meg véletlenszerűen kiválasztva, ők életkorra, nemre és regionálisan is reprezentálják a magyar társadalmat.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Megvannak az átfertőzöttségi vizsgálat első részeredményei

Merkely Béla szerint egyelőre szó sem lehet Magyarországon nyájimmunitásról - épp az alacsony fertőzöttszám miatt.

A négy magyar orvosegyetem folyamatosan végzi az átfertőzöttségi vizsgálathoz szükséges teszteket, eddig 8744 embert teszteltek, eddig 8276 orr- és szájgarat mintavételen alapuló PCR-vizsgálat eredményét értékelték ki, ezek közül kettő volt pozitív. Az első 1524 vérmintából pedig 9 embernél mutatták ki, hogy már átesett a koronavírus-fertőzésen - mondta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, aki egy online konferencián adott számot a részeredményekről.

A kiszemeltek felének van így tesztje.

Az eredmények statisztikailag a következőket mutatják az idősotthonokon kívül élők és a 14 éven felüliek között:

  • az aktív fertőzöttek száma 243 és 7230 között lehet,
  • 22 399 és 92 624 között lehet azok száma, akik átestek a betegségen

Vagyis Magyarországon alacsony a fertőzöttek száma, és nem lehet nyájimmunitásról beszélni, ami azt jelenti, hogy ha ősztől "második kör" jön, kevés olyan ember lesz, aki nem fertőződhet meg majd.

A felkértek hetede egyébként azt jelezte, hogy nem kívánnak részt venni a vizsgálatban, de sokakat egyáltalán nem tudtak elérni, ezres nagyságrendben. Ahhoz, hogy eredménye lehessen a vizsgálatnak, még mintegy kétezet ember tesztelése szükséges a kiszemeltek közül. Ennek elérésére Merkely Béla szerint jó esély van.

A vizsgálatot május 1-én kezdte el az SE vezetésével és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával a négy hazai orvosképző és a Központi Statisztikai Hivatal. Az első országos tesztelés végeredményét május végén hozzák nyilvánosságra. Várhatóan szeptember újabb reprezentatív vizsgálatot végeznek. A május 1-jén kezdődött vizsgálat május 15-én zárul.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×