eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője és Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2020. március 7-én.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Operatív törzs: minden fekvőbeteg-ellátó intézmény készülődik

Orbán Viktor tájékoztatóját követően a törzs szakemberei is mikrofon mögé álltak.

Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, "már nem egyenes vonalú a növekedés", ami a fertőzési görbét illeti.

"Az elmúlt 24 órában 36 fertőzöttet találtunk. Az elkövetkező héten áttérhetünk a tömeges megbetegedésekre" - fogalmazott.

Ismertette: számosan vannak, akik megfertőződtek, de nem mutatják a betegség jeleit.

"Önmagában a fertőződés ténye nem ok arra, hogy kétségbe essünk, a fertőzöttek 80 százaléka enyhe tünetekkel esik át a betegségen. Vannak ugyanakkor magas kockázatú csoportok, például a krónikus megbetegedésben szenvedők" - nyomatékosította.

Az idősek szerinte egyre jobban megfogadják a tanácsokat, ezért köszönetét fejezi ki, külön köszöni az önkéntes házi karantént választók magatartását. Velük ellaposítható a járványgörbe - tette hozzá.

Újabb módszerekről is beszélt: az Országos Mentőszolgálat mintavételekbe kezdett, s bár nem formálódott át a mintavétel "oka", de ahhoz, hogy ne történjen betegmozgás, a labor válik mozgóvá. Készülnek a járvány kibontakozásának az idejére, a lehető maximális esetszámra, az intézmények kijelölésén túl elkészülnek azok a tervek, amelyek hétről hétre az ellátható betegek fogadását is biztosítják.

"Minden fekvőbeteg-ellátó intézmény készülődik" - mondta, ezzel párhuzamosan a kutatók is dolgoznak.

Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeletvezető tisztje elmondta, a határokon nincs fennakadás, legfeljebb kisebb.

Tájékoztatott arról is, a határokon 4000 személyt kértek hatósági házi karanténra, velük a továbbiakban a rendőrségnek lesz dolga. 100 fővel szemben azonban már szabálysértési feljelentést kellett tenni, ami "nem óriási szám".

Közveszéllyel többen fenyegettek az interneten, illetve üzletekkel kapcsolatban is kellett büntetőfeljelentést tenni.

Kérdések

- Indokolt-e a kijárási tartalom? Polgáron már részleges kijárási tilalom van, ez jogszerű-e?

- Ezek az intézkedések hosszú távra szólnak, alaposan mérlegelni kell. Minden ilyen intézkedés előtt szakemberek segítségét kell kérni.

- Milyen károkat okoznak a rémhírterjesztők?

- Tizennégy esetben folytatunk büntetőeljárást miattuk. Más állampolgárok hangulatát is kedvezőtlen irányba fordítják, megnehezítik a védekezést is. Azt kérjük tőlük, ugyanezt az energiát fordítsák arra is, hogy a hatóság üzeneteit célba juttassák.

- Lesz-e boltzár?

- Egyelőre a szabályozás a boltokkal kapcsolatban elegendő. A lakosság ellátását biztosítani kell, fogjuk is.

- A vírust külföldi hallgatók terjesztették el?

- Nem lehet senkit sem okolni, azt lehet tenni, hogy megfogadják a tanácsainkat, és olyan állapotban tartják magukat, olyan távolságot tartanak, amelyben az átadás lehetősége minimalizálható.

- Átállt-e a Honvédkórház a sürgősségi betegellátásra?

- Mindenki hétről hétre növeli a kapacitását.

- Mi az az esetszám, amelytől tömeges a járvány? Hány beteg lesz?

- Nem csupán az esetszám számít. Van több modellszámítás, nem szabad találgatni.

- A tömeges fertőzés milyen újabb fertőzéseket kíván meg?

- Korlátozni kell az állmapolgárok mozgását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×