eur:
404.85
usd:
375.34
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pixabay

Lesz jogállamisági feltétel a kifizetéseknél, de nem lesz egyszerű élni vele

A következő hétéves költségvetésben valóban a jogállamisághoz köthetik az uniós pénzek kifizetését, de a rendszer aktiválása nem lesz egyszerű folyamat - értesült az Euronews. Vagyis enyhült a korábbi szigor.

"Egy olyan feltételrendszer is a költségvetés része lesz, amely a tagállamok jó kormányzásának hiányosságait, a jogállamiság, a költségvetés és az unió pénzügyi értékeinek tiszteletben tartását kezeli majd." - írta az Euronews egy, a birtokába került nem nyilvános, a következő 7 éves költségvetési tervezet alapján.

A szöveg szerint az Európai Bizottság javasolhatja a pénzek visszavonását, és erre a tagállamok minősített többségének is rá kellene bólintani.

Ez a korábbi javaslathoz képest visszalépés.

Abban még az szerepelt, hogy ha a bizottság blokkolná az uniós pénzek kifizetését, akkor ezt a tagállamok minősített többsége tudná csak megakadályozni.

A Bloomberg hírügynökség tudósítója, Nikos Chrysoloras a Twitteren úgy fogalmazott a javaslatról, hogy az nagy győzelem az illiberális tábor számára,

mert gyengítették a feltételrendszert.

Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel által jegyzett költségvetési javaslat legnagyobb vesztese a kohéziós politika és az agrárbüdzsé is lenne, ha azt a mostani formájában fogadják el.

Uniós források szerint nem lesz szükség újabb uniós csúcsra a költségvetés elfogadásához a jövő heti találkozón túl, mivel az egyeztetések kellően előrehaladott állapotban vannak. Charles Michel az összes tagállam vezetőjével találkozott, és a mostani javaslat lehetőséget ad arra, hogy minden vezető pozitívumként adhassa el hazájában a megállapodást.

Csütörtökön egyébként négy európai parlamenti frakció levélben kérte Charles Michelt, hogy kössék a jogállamisági normák betartásához az uniós kifizetések. A mostani javaslatra még nem reagáltak.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×