Infostart.hu
eur:
363.9
usd:
314.3
bux:
150110.32
2026. augusztus 18. kedd Ilona
Nyitókép: Pixabay

Óvatosan a lézeres díszkivilágítással

A házak karácsonyi díszítésére használt lézerfények elvakíthatják a pilótákat és tragédiát okozhatnak - figyelmeztet az ünnepek előtt a HungaroControl. A légiirányító cég arra kéri a lakókat, hogy ne irányítsanak ilyen fényeket az égbolt felé. A repülőgépvezetők lézeres megzavarása bűncselekmény; három év börtönt is lehet kapni érte.

A tavalyi közel 100 bejelentett esethez képest idén valamelyest kevesebb, 65 alkalommal jelezte a fel- vagy leszálló repülőgépek személyzete, hogy a földről lézerrel zavarták meg őket. Sokan nem gondolnak bele azonban, hogy a karácsonyi díszkivilágítás is okozhat problémákat a pilóták számára - mondta az InfoRádiónak Gerendai Dorottya, a HungaroControl szóvivője. Az utóbbi években divatba jött lézeres díszkivilágításnál ha nem pontosan a falra irányul, akkor egy rosszul elhelyezett eszköz fénye akár tíz kilométerről is elvakíthatja a pilótákat, ami közvetetten több száz utas életét veszélyezteti.

A lézeres zavarásról szóló bejelentések a repülésbiztonságért felelős HungaroControl Zrt. légiforgalmi irányítóihoz érkeznek be, akik minden esetben jelentik azokat az illetékes hatóságoknak, hiszen

a pilóták megzavarása a légi közlekedés veszélyeztetésének minő akár három év szabadságvesztéssel is sújtható.

A kiskereskedelmi forgalomban kapható karácsonyi lézerfények esetén szimulációs kísérletek igazolták, hogy már a legkisebb lézerfény is befolyásolhatja a pilóták érzékelését, rosszabb esetben a látásukat tartósan károsítja. Az erős fény a látásra akár hosszú percekig hatással lehet.

Budapesten volt már arra is példa, hogy landoláskor a lézerfénnyel elvakított kapitánytól a másodpilótának kellett átvennie a repülő irányítását. Idén tavasszal pedig a békéscsabai repülőtér közelében egy tanulópilótát vakítottak el 5-6 kilométeres távolságból egy zöld fényt kibocsátó lézeres irányzékkal. Emiatt a tanulópilóta elveszítette éleslátását, nem tudta leolvasni a repülőgép műszereinek adatait, így helyette az oktató landolt a géppel. A lézerezőt közvetlenül az eset után elfogták - tette hozzá a szóvivő.

A HungaroControl felhívásainak is köszönhetően az elmúlt évben csökkent a lézeres zavarások száma, azonban a karácsonyi időszakban gyakoribbá válnak az ilyen esetek.

A társaság éppen ezért arra kéri a felhasználókat, a lézerfény-rendszereket minden esetben úgy helyezzék el, hogy kizárólag a házak falát világítsák meg velük.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter újra bejelentkezett Paksról: kritikus napok következnek

Magyar Péter újra bejelentkezett Paksról: kritikus napok következnek

A kormányfő továbbra is „Dunai hajós” üzemmódban, hétfő este is töltött egy videót.
inforadio
ARÉNA
2026.08.18. kedd, 18:00
Sós Csaba
a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya
Száguld a Micron és a Sandisk, ütötték a 4iG-t

Száguld a Micron és a Sandisk, ütötték a 4iG-t

Emelkedéssel indították a hetet az ázsiai részvénypiacok, a japán és a kínai tőzsdék erősödését elsősorban a technológiai vállalatok támogatták. A befektetői hangulatot javította, hogy a gyengébb amerikai makroadatok mérsékelték a Fed közeli kamatemelésével kapcsolatos várakozásokat, a befektetők a friss kínai adatokra és a Hormuzi-szoros körüli geopolitikai fejleményekre figyelnek. Az európai és az amerikai részvénypiacokon kis elmozdulásokkal indult a hét, jól teljesítenek viszont a chipgyártó cégek, nagyot ugrott a Micron és a Sandisk árfolyama is. A magyar piacon a 4iG-ban voltak izgalmak, a cég részvényárfolyama nagyot esett arra, hogy a kormány átfogó vizsgálatot rendelt el a vállalatcsoport és a magyar állam közötti kapcsolatok feltárására.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×