Már tavasszal az állam tulajdonába kerülhet a Mátrai Erőmű - mondta el a miniszter, de azt nem árulta el, hogy mennyiért, hiszen erről még tárgyalnak az Opus Globallal. Palkovics László hangsúlyozta, hogy a létesítmény a magyarországi áramellátás 17 százalékát adja, 2100 dolgozót foglalkoztat, de közvetve 30 ezer ember megélhetését biztosítja, és olyan széntartalékot használ, amely más energiahordozók hiányában 100 évre biztosíthatná Magyarország áramellátását.
Egy energiahordozónk van, 8,5-8,6 milliárd tonna kibányászható szénvagyonnal rendelkezik az ország. Ebből a Mátrához 2,6 milliárd tartozik. Nem akarunk szenet égetni a jelenlegi technológiai feltételek mellett, de stratégia szempontból fontos, hogy megőrizzük annak a lehetőségét, hogy valamit tegyünk, ha úgy alakul, hogy nem jön olaj, gáz vagy nem kapunk fűtőelemet – fejtette ki Palkovics László.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium elkészítette az erőmű átalakításának tervét - tette hozzá a tárcavezető. A tervek szerint 2029-től
- lignit helyett gázt használnak,
- napelemparkot működtetnek és hulladékot égetnek majd el a létesítményben,
- az áramtárolásra pedig bevezetnek egy akkumulátoros, illetve egy zöld hidrogén nevű technológiát.
Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország teljesítse az Európai Uniónak tett vállalását, és 2050-re karbonsemlegessé tegye az energiaiparát - jelentette ki Palkovics László.
Az átalakítás pontos költségei a miniszter szerint még nem ismertek, de mindenképpen százmilliárdokba kerül majd, aminek kifizetéséhez uniós pályázatokat is igénybe vesznek. A „kizöldítés” miatt egyetlen ember sem veszti el a munkahelyét és az áram sem lesz drágább - ígéri Palkovics László.