Szükség van Széll Kálmán típusú vezetőkre, az alapos munkát végző, szorgalommal és szaktudással rendelkező politikusokra – hangsúlyozta Tarlós István főpolgármester a szoboravatón.
"Igaz, hogy Széll Kálmán nem volt lánglelkű forradalmár, nem vezetett győztes hadseregeket, és a századforduló kemény politikai csatáiban sem tudta végül hatalmát hosszútávon megtartani, jelentősége mégis vitathatatlan. Rendszerető közszolgaként tette a dolgát, munkássága a maga korában olyan fontos stabilizációs folyamatokat indított el, amelyek jótékony hatásai befolyásolták az őt követő időszakokat is" – emelte ki a főpolgármester.
Széll Kálmán a Tisza Kálmán-kormány pénzügyminisztere volt, majd 1899-től 1903-as lemondásáig miniszterelnökként irányította az országot. Rendet teremtett az államháztartásban, kezelte az egyre elmélyülő gazdasági válságot és lezárta a kiegyezést Ausztriával. Varga Mihály pénzügyminiszter beszédében párhuzamot vont Széll Kálmán és a Fidesz-kormány 2010 utáni politikája között.
"Amint az a kiegyezés idején is kulcskérdés volt, meg kellett teremtenünk a magyar gazdaságpolitika függetlenségét. Az idő bizonyította, hogy jó döntéseket hoztunk. A magyar gazdaság növekedési pályán van, a magyar gazdaság államadóssága egyre kisebb és kisebb mértékű, és fontos tény az is, hogy egyre több magyar állampolgár tud elhelyezkedni" – sorolta a tárcavezető.
A szobor Tóth Dávid munkája. Felállítását a Széll Kálmán Alapítvány kezdeményezte, és a kormány finanszírozta.
"A törvényre, a jogra és az igazságra alapozott stabilitás a sikeres nemzet egyik legfontosabb előfeltétele – jelentette ki az eseményen az alapítvány kuratóriumi elnöke. – Az adaptációs készség, a versenyben való helytálláshoz szükséges versenyképesség pedig a másik. Erre mutatott példát nekünk Széll Kálmán életműve. E szoborral ő neki, de még inkább az ő szellemiségének, értékrendjének állítunk emléket" – tette hozzá Lantos Csaba.
Széll Kálmán nevét 1929-től 1951-ig viselte Buda legforgalmasabb tere. A területet a kommunista vezetés Moszkva térre keresztelte át. A tér végül 2011-ben kapta vissza eredeti nevét.