eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Mbandaka, 2018. május 23.Az ENSZ gyermekvédelmi alapja, az UNICEF felvételén diákok kezet mosnak az ebolavírus terjedését megelőzendő egy iskolaudvaron, a Kongói Demokratikus Köztársaság északnyugati Mbandaka nagyvárosában 2018. május 22-én. Az előző napon az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ebola elleni védőoltási kampányt kezdett az ország északnyugati tartományi központjában. A vírusfertőzés május eleje óta 27 ember halálát okozta az afrikai államban. (MTI/EPA/UNICEF/Mark Naftalin)
Nyitókép: MTI/EPA/UNICEF/Mark Naftalin

Fegyveres törzsek miatt tombol az ebolajárvány Kongóban

Az Egészségügyi Világszervezet vészhelyzeti bizottsági ülést tartott, mert a Kongói Demokratikus Köztársaságból már Ugandára is átterjedt az ebolajárvány.

A legutóbbi ebolajárvány, ami Kongóban kitört, közel egy évvel ezelőtt indult. Az első eseteket 2018 augusztusában észlelték, ma már több mint 2000 esetről tudnak, 1400-an már meghaltak. A halálozási arány azért is ilyen magas, mert pont a legagresszívabb ebolatörzs hozza a jelenlegi járványt - mondta el az InfoRádióban Szlávik János főorvos, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Infektológiai osztályának vezetője.

A közelmúltban ráadásul már Ugandára is átterjedt a járvány, először egy kisfiúval és a nagymamájával végezve.

"Mindenki nagyon félt attól, hogy a járvány átterjed a szomszédos országokra.

Ezeken a területeken hihetetlenül nagy a mozgás a határokon, az átjárás aránylag szabad, és szinte biztos volt, hogy egy-egy beteg is átjut. Sajnos tehát várható volt ez" - fogalmazott Szlávik János.

Uganda közben már felkészült a maga eszközeivel: az egyetlen hatékony védőoltással már beoltották az országban dolgozó egészségügyi alkalmazottakat, ez 5000 embert jelent.

Mint a főorvos elmondta, az ebola alapvetően nem könnyen terjed emberről emberre, de amikor már előjönnek a tünetek (vérzés, hányás, hasmenés), akár bőrön át is fertőz, ilyenkor pedig már az egészségügyi dolgozók is veszélyben vannak.

"Most mind a nyolc embert megfigyelés alatt tartanak Ugandában, akik ezzel a kisfiúval és a nagymamával kapcsolatba kerültek, illetve a kongói egészségügyi szolgálat adott Ugandának abból az oltásból, amit azoknak kell beadni, akik kapcsolatba kerültek a betegekkel" - ecsetelte a főorvos.

Mára az oltottság százezres Kongóban, ennek ellenére emelkedik a fertőzöttek száma.

A WHO válságülést hívott össze a helyzet kezelésére, ugyanis ez a második legnagyobb regisztrált járvány a világon egy korábbi, 11 ezer áldozatot követelő ebola után. A szervezet végül úgy döntött, nem szükséges globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetni.

Kongóban ez már a tizenegyedik járvány, de eddig sikerült jóval kisebb esetszámmal járó járványokat is korán megfékezni. A baj a szakember szerint az, hogy

olyan területen tombol a járvány, ahol a hadurak parancsolnak, nagyon sok fegyveres törzs áll egymással szemben jelentős ásványkincseket birtokolva, s nem engedik be az egészségügyi dolgozókat,

megtámadják őket, sajnos már halálos esetek is történtek.

"Egy ilyen helyzetben nagyon nehéz a küzdelem. Szerencsére Uganda nem ilyen ország" - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 17:15
×
×
×
×