eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
A Clark Ádám úszódaru a Kopaszi gátnál a hidak és hídépítők napján Budapesten 2016. május 21-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Új hír jött a Hableány kiemelésére készülő daruról és a búvárokról

Úton van Budapestre a Clark Ádám úszódaru, amellyel a Margit hídnál elsüllyedt hajót akarják kiemelni a Dunából. Az InfoRádióban nyilatkozó szakértő megerősítette, hogy ez az 1980-ban épült szerkezet egy 2006-os átépítésnek köszönhetően alkalmas arra, hogy felszínre hozza a Hableányt.

A komáromi hídépítésről indult el a Clark Ádám úszódaru, és mint ismert, a Budapestre érkezéssel a legnagyobb gond a fővárosi vízállással volt, nem fért át a hidak alatt, ráadásul szétszedni sem lehetett, így

a közúti szállítás sem volt opció

- árulta el az InfoRádióban Szabó Zoltán, a Hajózás.hu szerkesztője.

A daru hosszúsága körülbelül 45 méter, gyakorlatilag egy fél focipályányi,

a szélessége pedig 20 méter - írta le a méreteket a szakember. Mint mondta, amint 4 méter alá csökken a vízállás, a Margit híd alatt át is tud jönni a szerkezet.

Ma még nem éri el a daru a roncsot

Közben a Clark Ádám hajódaru fedélzetéről bejelentkezve az M1 egyik tudósító azt mondta, várhatóan szerda délután 4 óra körül érkeznek meg az újpesti dokkhoz, ahol le is horgonyoznak, mert a magas vízállás miatt még nem tudnák megközelíteni a baleset helyszínét.

A másik riporter a műszaki mentés vezetőjére hivatkozva azt mondta, a búvárok szerdán már nem merülnek, mert a napra kitűzött feladatokat elvégezték. A következő feladat a Hableány teljes stabilizálása lesz, hogy a sodrásban ne mozduljon el a hajóroncs.

Szerdán tehát már semmiképpen nem fogják kiemelni a hajóroncsot, de várhatóan csütörtökön sem.

A daru használatához nincs szükség más pontonelemre, mint a most dolgozó hadihajó esetében.

"A daru saját magát rögzíti a vízfenékhez" - mondta az InfoRádiónak Szabó Zoltán, aki szerint az egyik megoldás az lehet, hogy felemelik a Hableányt vele olyan szintre, hogy a víz alatt lehet szállítani egy parti pontig, ahol kihúzzák, a másik, hogy rádaruzzák vele a Hableányt egy odahúzott uszályra, viszont fontos kérdés, hogy a vízzel teli Hableány hogyan emelhető meg egyáltalán.

A Clark Ádám daru szerinte mindenképpen alkalmas a feladat végrehajtására, hiszen 200 tonnát meg tud emelni, amire egy 2006-os átépítés után vált képessé.

"A Hableány tömege, ha a vizet is beleszámítjuk, 70-80 tonna lehet"

- mutatott rá Szabó Zoltán.

Az úszódaru különlegessége továbbá, hogy a testében vízzel megtölthető ballaszt van, ezáltal nem tud felborulni, akkora ellensúlya lesz.

Szerinte

ha a daru megérkezett, és a mentésben résztvevő búvárok feltérképezték a hajót, valamint sikerült az emelőköteleket rögzíteni, a daru azonnali emelőműveletre lesz képes.

Múlt szerda este, valamivel 9 óra után a Margit hídnál ütközött össze a Viking Sigyn szállodahajó és a dél-koreai turistákat szállító Hableány turistahajó - az utóbbi felborult és másodpercek alatt elsüllyedt. Hét embert kimentettek a környező hajókon lévők, hét dél-koreai állampolgár holttestét pedig még aznap megtalálták, 21 ember eltűnt. Az öt újabb holttest kiemelése nyomán még 16 embert keresnek, köztük a Hableány kétfős magyar személyzetét.

A múlt szerdai hajóbalesetről az összes hírünket ITT olvashatja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×