Az ellenzéket letarolta a Fidesz a választásokon, viszont az ellenzék házi versenyét a Demokratikus Koalíció nyerte meg – mondta Lánczi Tamás. Szerinte Gyurcsány Ferenc pártja főként az MSZP-től szívott el szavazókat, de voltak olyanok, akik az utóbbi időben a Jobbikra voksoltak, most pedig visszatértek.
A szocialistáknál, az LMP-nél és a Jobbiknál "drámai, megrendítő a vereség"
- tette hozzá a XXI. Század Intézet igazgatója, aki úgy látja: Dobrev Klára személye taktikai előnyhöz juttatta a DK-t ezen a választáson. Kérdés, hol folytatja a politizálást, Budapesten vagy Brüsszelben. Most úgy néz ki, hogy az előbbit választja – tette hozzá Lánczi Tamás. Mint mondta, aki kikerül Brüsszelbe, azt beszívja az ottani bürokráciadlk - tette hozzá az elemző, aki ugyanakkor úgy látja, hogy a főpolgármester-jelölti vitában kivár a DK elnöke. Mint mondta: nagy veszekedés lesz a baloldali jelöltek között. „Ezt a forgatókönyvet egyébként már láttuk” – emlékeztetett, hozzátéve: 2009-ben, amikor Gyurcsány Ferenc helyzete tarthatatlanná vált mint miniszterelnök, "szervezett káoszt hozott létre", amiben a saját utódlását igyekezett megoldani, "amikor már senki sem látott a gomolygó lőporfüsttől", előállt Bajnai Gordon személyével.
Lánczi Tamás hozzátette: Gyurcsány Ferenc vélhetően a békítő szerepében mutat majd fel főpolgármester-jelöltet, aki mögé a baloldalnak fel kell majd sorakoznia.
Szüksége van a Néppártnak a Fideszre
Nemcsak az Európai Parlamentben zajlanak a tárgyalások, hanem a nemzetállamok is küzdenek egymással – mondta Lánczi Tamás, aki szerint van egy német-francia meccs, a francia kormányzat igyekszik megakadályozni, hogy a németek mindenhova a saját embereiket ültessék. Ugyanaqkkor
a Visegrádi Négyek is kellően megerősödtek ahhoz, hogy legyen szavuk, de ott vannak az olaszok is.
Az intézetigazgató kiemelte: a nemzeti kormányok bejelentették az igényüket arra, hogy ők döntsék el, kik lesznek az Európai Unió tiszviselői. Elmondta:
a parlamenti többségért folyó alkudozást befolyásolják a nemzeti kormányok, ez pedig a csúcsjelölti rendszer felbomlását jelenti.
A szakértő úgy látja: a racionalitás felülírta azt a szövetségi rendszert, amit elvileg a Néppárt jelentene. Szerinte a Fidesz sokkal több támogatást kapott a pártcsaládon kívülről, mint belülről – ráadásul ezek nagyrészt erős kormányzatok, a néppárti szereplők pedig gyengültek.
"A Néppárt legalább annyira rá van utalva a Fideszre, mint amennyire a Fidesz a Néppártra"
– fogalmazott Lánczi Tamás.
Hozzátette: a nyugat-európai vezetők most láthatóan visszafogják magukat, a magyar miniszterelnök jól kalkulált, amikor azt gondolta, hogy az európai status quo változni fog.