eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Az Országgyűlés plenáris ülése 2018. november 26-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A vagyonkezelő alapítványokról dönt a parlament

Az Országgyűlés kedden lehetővé teheti vagyonkezelő alapítványok létrehozását. Ez nemcsak a Budapesti Corvinus Egyetem, hanem a Magyar Tudományos Akadémia további működését és jövőjét is érintheti.

A Ház előbb megtárgyalja, majd el is fogadhatja azt a módosítást, amelyet a parlament törvényalkotási bizottsága kezdeményezett az Áder János köztársasági elnök által visszaküldött jogalkotási törvényjavaslaton. A végleges törvényből kimaradhat az a pont, amely az államfő álláspontja szerint az alaptörvényhez képest szűkítené, mi minősül törvényalkotási tárgynak az alapvető jogok szabályozásakor.

A képviselők emellett elfogadhatják az igazságügyi miniszter vagyonkezelő alapítványok létrehozását lehetővé tevő javaslatát is.

Ezzel egy olyan új típusú alapítványi formát hozhatnak létre, amely családi vagyonok professzionális kezelését, valamint közfeladatokat, például felsőoktatási célokat is szolgálhat.

Utóbbi érintheti a Budapesti Corvinus Egyetemet, ami Pavlik Lívia, az intézmény kancellárja szerint az alapítványi fenntartói rendszerben is közhasznú lesz. Az InfoRádió Aréna című műsorában korábban arról beszélt, hogy az egyetem fenntartójaként vagyonkezelő alapítvány jön létre.

A törvényalkotási bizottság javaslata alapján kutatási célra is lehet vagyonkezelő alapítványt létrehozni - ez pedig már a Magyar Tudományos Akadémiát érinti. Korábban Palkovics László innovációs és technológiai miniszter azt mondta: a lényeg, hogy a közös célokat el lehessen érni.

A Professzorok Batthyány Köre szintén hetekkel ezelőtt német mintára az alapítványi modellt javasolta az MTA finanszírozására. Náray Szabó Gábor elnök szerint a legfontosabb, hogy az alapítvány független az államtól, csak a kuratóriumnak van alárendelve.

A Ház mindezeken túl az ellenzéki képviselők ellen indított fegyelmi ügyekben is dönthet, amelynek eredményeként 15 politikus tiszteletdíját csökkenthetik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×