időjárás
éghajlat
mika jános
észak-amerika
hideg
tél
fagy

Van magyarázat az észak-amerikai hidegre
Az északi-áramlással tör be a sarkvidéki eredetű levegő az Egyesült Államok közép-nyugati részére – mondta az InfoRádióban az éghajlatkutató Mika János, aki szerint a jelenlegi időjárási szélsőségek sokkal nagyobb mértékben térnek el a mindenkori átlagtól, mint amit a klímaváltozás indokolna.
Egy északi áramlással nagyon hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg tört be Észak-Amerikába a napokban.
"Eleve tél van, jelentős hótakaróval, ezek mind hozzájárulnak a hideghez, de
a mostani hőmérsékletek nem azt jelentik, hogy a klímaváltozás megszűnt vagy megfordult"
- húzta alá Mika János éghajlatkutató az InfoRádió megkeresésére.
Az ekkora eltérés az átlagos hidegtől viszont szélsőségesnek mondható, ilyen hőmérsékleteket a II. világháború tájékán mértek Mika szerint, aki szerint még a szél "fagyindexe", vagyis sebessége is hozzájárul a hőmérsékletcsökkenéshez.
"Az Egyesült Államokat nem határolják északról hegyek, így jelentős szélsebességgel együtt is tud ennyire hideg lenni" - fejtegette Mika János.
Hozzátette: ilyen értékek - mínusz 40 fok - mellett
5 perc alatt meg tud fagyni az ember,
ha nem lenne kellően felöltözve, a legjobb védekezés ezért az, ha nem mozdulnak ki a zárt helyekről.
Hogy meddig tarthat az extrém hideg, arra az Esterházy Károly egyetem tanára azt mondta, ilyen hőmérsékletek csak néhány napig lehetnek, mert ezek a légtömegek továbbállnak.
Úgy látja, amennyiben gyors felmelegedés következik az extrém hideg után, hosszan tartó csapadék kísérheti ezt az időszakot. A szívbetegekre is igen rosszul hat a hirtelen és markáns időjárás-változás, sokan halnak meg ilyenkor.
Hogy
az emberi tevékenység okozza-e a szélsőséges időjárási jelenségeket, az nem biztos, de valószínű Mika János szerint, úgy 95 százalékos, a mostani szélsőséges időjárás azonban nem ez a kategória már,
sokkal nagyobb az eltérés az átlagtól, mint amit a klímaváltozás okozni tud.
Kapcsolódó hang