eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Berlin, 2018. április 17.Elkobzott gyógyszereket mutatnak be a német vámhatóság 2017. évi jelentésének ismertetésén Berlinben 2018. április 17-én. A vámügyőrség 2016-ban 180 millió euró (55,87 milliárd forint) értékben foglalt le hamisított termékeket, továbbá jelentős mennyiségű zárjegy nélküli dohányterméket és kábítószert. (MTI/EPA/Hayoung Jeon)
Nyitókép: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Sokan unalmukban nyúlnak tudatmódosító szerekhez

A Magyar Addiktológiai Társaság elnöke szerint sok fiatal azért kezd tudatmódosító szereket használni, mert unatkozik, vagy nem talál megfelelő élményeket. A pszichiáter, aki több rehabilitációs otthonban is dolgozik, hangsúlyozta: egy marihuánás cigaretta önmagában még nem okoz függőséget.

Nagyon sok fiatal unatkozik, és ha valamilyen élményt akar, akkor valamilyen pszichoaktív szerhez nyúl - mondta az InfoRádióban Szemelyácz János pszichiáter, addiktológus, a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke.

A szegregátumokban egyre nagyobb az igény a pszichoaktív szerekre, mivel ott az embereknek a szabadság iránti vágya nagyon erős, és hátrányos helyzetben pénz nélkül, lehetőségek nélkül megnő a pszichoaktív szerek jelentősége.

"Amíg szert használ, addig ebből a zárt világból, a kötöttségből kilép"

- hangsúlyozta a pszichiáter.

Prevenció, vagy legalizáció?

Az addiktológus szerint a prevenciónak azt a célt kellene szolgálnia, hogy ezeknek a hátrányos helyzetű fiataloknak a szabadidejét megtöltse értelmes programokkal, biztosítson egy hátteret, amiben lehet őrültködni, a határaikat próbálgatni úgy, hogy ne nyúljanak ilyen szerekhez.

Egyre gyakoribb az az álláspont, hogy a marihuána legalizációjával lehetne segíteni a drogellenes küzdelmet, mert a tiltás nem segít. Szemelyácz János szerint valóban lenne ártalomcsökkentő hatása, kevesebb fiatal kerülne nagy bajba, ha legalizálnák a marihuánát.

Elmondta azt is, hogy a marihuánának két használati irányvonala van: az egyik az orvosi marihuána (kannabidiol, CBD) aminek számos jótékony hatását jegyzik. Ilyen a gyerekkori epilepszia, asztma, tumorok kemoterápia melletti rossz közérzet, hányás tüneti kezelése.

"A CBD Magyarországon nem illegális, viszont rendívül drága, és Magyarországon nincs erre semmiféle OEP-támogatás"

- mondta. A másik irányzat pedig a pszichoaktív kannabisz (THC, összetevője a tetrahidrokannabinol), ennek a legalizálását szeretnék elérni.

Az addiktológus szerint egy ártalmatlan fűszívás következménye gyakorlatilag nulla, viszont ha füvezésen kapják az embert, akkor annak súlyos következményei lehetnek.

"Magyarországon sokkal jobban félnek az emberek a marihuánától, mint mondjuk az alkoholtól, cigarettától, miközben az emiatt történő halálozás jóval nagyobb méreteket ölt" - vélekedett a pszichiáter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×