Június közepére hívták össze a Magyar Szocialista Párt tisztújító kongresszusát, azt követően, hogy a választás éjszakáján a párt elnöksége Molnár Gyulával, az MSZP vezetőjével együtt lemondott.
A politikus az InfoRádió Aréna című műsorában jelentette be, hogy nem indul ismét az elnöki posztért.
„Olyan embert fogok támogatni, aki ezt a gondolkodást végigviszi, aki most nem azzal fog foglalkozni, hogy megpróbálja a pártot végérvényesen egy új pályára tenni. Nem lehet visszafordítani az úton, itt most menni kell ezen előre, egy ideig kell panaszkodni, aztán utána pedig el kell kezdeni dolgozni” - mondta akkor.
A sajtóban több név is szóba került már a lehetséges elnök-jelöltek között. Kuhnalmi Ágnes, a párt budapesti elnöke röviddel a választás után nyilatkozta az ATV-nek, hogy elvállalná az elnökséget.
„Hogy a pártot vezetném-e, erre az a válaszom, hogy határozottan igen.
Hogy elindulok-e, azt még nem fogom most megmondani” - közölte.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője szintén e csatornának nyilatkozva erősítette meg, hogy vállalná a jelöltséget.
„Én is kaptam több felkérést a pártelnökségre.
Mindenképpen csapatjátékos vagyok, így dolgoztam a frakció élén is, tehát ha olyan tartalmi és személyi összetétel felé mutat a tisztújítás és ez az egész folyamat, ami arról szól, hogy az MSZP azután rendbe teszi a saját szervezeti kereteit, de fenntartja a nyitottságát és az együttműködési hajlandóságát, hogyha a Párbeszéddel kötött szövetségünk fenn tud maradni, akkor nem fogok elugrani a feladat elől” - fejtette ki.
A hétvégén, Szanyi Tibor, az MSZP EP-képviselője a hvg.hu felvételén látta úgy, hogy nem volna szerencsés, ha a bukott kampány bármelyik arca, Kuhalmi Ágnes vagy Tóth Bertalan állna a szervezet élére.
„Ha nem lesz egy olyan elnökjelölt, aki tényleg erős válságmenedzselő képességekkel is rendelkezik, messzemenőleg nem primadonna-szerepre törekvő valaki, akkor megfontolom az indulásomat, ha lesz ilyen, akkor örömmel beállok mögé” - mondta.
Az első hivatalos jelentkező azonban az MSZP választmányának tagja, Bródy Gábor volt, aki közleményben tudatta, hogy elindul a párt elnökségéért. A szocialista elnökjelölt-aspiráns közölte, bízik abban, hogy egy karakteresebb, határozottabb, egyértelműbb üzeneteket megjelenítő, a változás szövetségében továbbgondolkodó, kormányzóképes, igazi szocialista és szociáldemokrata értékekkel bíró MSZP-vé alakíthatják át a pártot.
Az elnökjelöltséghez 1500 ajánlást kell összegyűjteniük az aspiránsoknak a párt tagjaitól, majd a tisztújításon a kongresszusi küldöttek szavazhatnak a jelöltekről.