Több évtizedes kiemelkedő nemzetközi munkájáért, az évek alatt emberek százainak életébe hozott pozitív változásokért, a világ megsegítéséért és jobbá tételéért való elkötelezettségéért jutalmazták Bogyay Katalin ENSZ-nagykövetet a hétvégén átadott elismeréssel.
„Ahogy a világ egyre inkább összekapcsolódik, mind több olyan emberre van szükség, aki tudja, hogy miként kell együttműködni”
– mondta az InfoRádiónak a kitüntetett ENSZ-nagykövet.
Bogyay Katalin sok más mellett dolgozott az UNESCO közgyűlés elnökeként, a Londoni Magyar Kulturális Központ Igazgatójaként, UNESCO-nagykövetként is. Azt mondta, a konfliktusok megelőzésében és megoldásában komoly szerepe van a nők vezetői képességének és az érzékeny problémafelismerésüknek, és ezzel élni kell az ENSZ-ben és a világ minden pontján.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy milyen fontos szerepe van a dialógusnak a nemzetközi kapcsolatok alakításakor. „Ha nem tudunk egymásra hallgatni, és nem tudunk nyitottan a másik felé fordulni, akkor hogyan tudnánk békét kötni?” – tette fel a költői kérdést az ENSZ-nagykövet.
Bogyay Katalin az ENSZ női nagykövetei körének vezetője – a 193 kirendeltség vezetőből 37-en hölgyek –, és többed magával irányítja a világszervezetben dolgozó női diplomaták mentorprogramját is. Elmondása szerint, mindig igyekszik híd szerepet betölteni hallgatósága és Magyarország között.
„Egy nagy családnak vagyunk a részei”
– fogalmazott. Kérdés, hogy mit tudunk a világból befogadni, és mit tudunk adni neki. Véleménye szerint a magyar kultúra lényege, hogy inspirál és befogad.
Bogyay Katalin ENSZ-nagykövet mellett idén többek között Laura Bush korábbi first lady és Nicola Sturgeon, Skócia miniszterlenöke kapta meg a Kiemelkedő Nemzetközi Női Vezető díját.