eur:
392.88
usd:
366.58
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Megkezdődtek az 1956-os megemlékezések - a nap hírei

Az igaz ügyek melletti kiállást jelképezik 1956. októberének eseményei – hangzott el a Műegyetemi megemlékezésen. Csehországban a képviselőházi választások győztese, a jobbközép ANO mozgalom vezetője alakíthat kormányt. Japánban több tízezer embernek kell elhagynia otthonát a Lan tájfun miatt. A nap legfontosabb hírei október 22-én.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 61. évfordulójára emlékezett az ország. A Budapesti Műszaki Egyetem hallgatói 1956-ban ezen a napon fogalmazták meg azt a 16 pontos kiáltványt, amely elindítója lett az október 23-ai eseményeknek. Az ünnepségsorozat a Műegyetemnél kezdődött, ahol Trócsányi László igazságügy-miniszter arról beszélt: ma is ugyanazok az értékek fontosak, mint 1956-ban. Simicskó István honvédelmi miniszter azt emelte ki, hogy napjainkban is meg kell védenünk szuverenitásunkat. Az ünnepség után fáklyás menet indult a Bem térre, ahol Rétvári Bence, a Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára azt hangsúlyozta: '56 tanulsága, hogy semmit sem szabad feladni nemzeti függetlenségünkből. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke azt emelte ki, hogy most is a lengyelekkel karöltve küzdünk nemzeti szuverenitásunk megőrzéséért. Varga Mihály a Kiscelli Múzeumban emlékezett, ahol azt mondta: hálával tartozunk a forradalmároknak, mert vissza adták a szabadság reményét. Kövér László Házelnök Martonvásáron úgy fogalmazott: a szabadságvágy az ami a magyarság erkölcsi többségét egybekovácsolja és összetartja.

Az október 23-i ünnepi rendezvények miatt változik a közösségi közlekedés menetrendje a fővárosban. November 4-ig minden nap korhű villamosok közlekednek a 6-os és a 49-es vonalon. Hétfőn délelőtt lezárhatják a Kossuth Lajos téri, délután pedig a Vörösmarty téri metrómegállót, ez esetben a szerelvények megállás nélkül haladnak át az állomáson. Rövidített útvonalon jár a 2-es villamos, a 73-as troli pedig egyáltalán nem visz majd utasokat.

A külgazdasági és külügyminiszter szerint az Európai Parlament jogi ügyekkel foglalkozó szakbizottságának döntése után nem kétséges, hogy létezik az a terv, amelynek alapján Brüsszel a menekültek betelepítésén dolgozik. Szijjártó Péter a Kossuth rádióban azt mondta: olyan döntés született, amely a kontinens biztonságának teljes feladását jelenti, mivel több millió migráns előtt nyitja meg az utat Európa felé.

A Jobbik arra biztatja a kormánypártokat, hogy saját nevükben nyújtsák be az ellenzéki párt alaptörvény-módosítási javaslatát. A Jobbik javaslata csak egyetlen mondatban tér el a kormánypártokétól: a párt kizárná a letelepedési kötvények visszavezetésének lehetőségét.

Csehországban a képviselőházi választások győztese, a jobbközép ANO mozgalom vezetője alakíthat kormányt. Andrej Babiš közölte: mind a 9 parlamentbe jutott politikai szereplővel tárgyalni akar az új képviselőház alakuló üléséről. Az ország függetlenné válása óta ilyen nagy arányú győzelmet még egyetlen párt sem aratott parlamenti voksoláson. A tömörülés a szavazatok csaknem 30 százalékát szerezte meg.

Elnökválasztást tartottak Szlovéniában. A voksolást a nem hivatalos eredmények szerint a hivatalban lévő Borut Pahor nyerte a szavazatok 56,2 százalékával. A 1 millió 700 ezer választópolgár járulhatott az urnákhoz.

Koszovóban alacsony részvétel mellett zajlottak a helyhatósági választások. A 2 milliós országban több mint 7 ezer képviselőjelölt, valamint 200 polgármesterjelölt indult a 38 önkormányzat vezetéséért. A választás egyik tétje az, hogy ki fogja vezetni Pristinát, a fővárosnak ugyanis eddig ellenzéki polgármestere volt.

Véleménynyilvánító népszavazást tartottak az észak-olaszországi Lombardiában és Venetóban a tartományi hatáskörök bővítéséről. Az Olaszország gazdasági motorjának számító két tartomány azt szeretné elérni, hogy adóbevételei legalább felét megtarthassa magának.

Több ezren vonultak az utcákra a máltai fővárosban, hogy igazságot követeljenek a héten meggyilkolt oknyomozó újságírónő ügyében. A tüntetők a gyilkosság gyors felderítését, valamint a politikát és a hatóságokat átszövő korrupció felszámolását sürgették.

Japánban a szavazókörök zárása után közzétett exit poll eredmények szerint a jelenlegi kormányfő pártja nyerte az előrehozott parlamenti választásokat. Az Abe Sindzó vezette Liberális Demokrata Párt és koalíciós partnere, az Új Komeito több mint 300 helyre számíthat a törvényhozás 465 fős alsóházában. A voksolást hátráltatta a Lan tájfun ami miatt több régióban is késik a szavazatok összeszámlálása.

Visszavonta Robert Mugabe zimbabwei elnök jószolgálati nagyköveti felkérését az Egészségügyi Világszervezet. Korábban nagy felháborodást váltott ki a jelölés, miután Zimbabwéban rendkívül rossz az orvosi ellátás. Robert Mugabe ellen az Egyesült Államok és az Európai Unió is több büntetőintézkedést léptetett életbe az emberi jogok sorozatos megsértése miatt.

Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×