eur:
404.43
usd:
354.94
bux:
92943.74
2025. április 28. hétfő Valéria
Az Európai Bíróság elé kerül a CEU-ügy

Az Európai Bíróság elé kerül a CEU-ügy

Előző válaszánál is keményebb hangnemben utasította vissza a kormány az Európai Bizottság felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos figyelmeztetését.

A kormány válasza után a harmadik szakaszába léphet a testület által indított kötelezettségi eljárás, és az Európai Unió Bíróságára kerül az ügy – értesült a hvg.hu.

A Velencei Bizottság pénteki bírálatára adott válaszával egy időben az Európai Bizottságnak is hasonló hangnemű reagálást küldött a kormány a CEU-törvénnyel kapcsolatban.

A kormány továbbra is azzal érvel: nem sérti a szolgáltatásnyújtás szabadságát a felsőoktatási törvény módosítása, ezért nem is hajlandó változtatni az áprilisban elfogadott törvényen.

Az Európai Bizottság még április végén írt a kötelezettségszegési eljárás első szakaszának számító figyelmeztető levelet a kormánynak, mert álláspontja szerint a törvénymódosítás indokolatlanul nagy terhet ró a külföldi egyetemekre Magyarországon, noha a magánkézben lévő oktatási intézményekre is vonatkozó európai uniós irányelv szerint a szolgáltatások szabad mozgását csak nagyon indokolt esetben szabad korlátozni.

A bizottság szerint túlzott korlátozásnak számít, hogy meg akarják szabni, mi lehet az egyetem neve, illetve hogy csak akkor végezhet külföldön is oktatási tevékenységet, ha az anyaországában is végez hasonlót.

A kormány első, május végi válaszában lesöpörte a biztosság aggályait.  

Az Európai Bizottság július közepén ezután a korábban megindított kötelezettségszegési eljárás második szakaszát jelentő úgynevezett indokolással ellátott véleményt küldött a kormánynak a törvény ügyében, amelynek megválaszolására augusztus 13-ig adott határidőt.

A határidő lejárta előtt, augusztus 11-én kelt levelében a kormány ugyanazzal érvel, mint korábban,

nevezetesen, hogy az oktatás minősége minden egyéb irányelv felett áll, márpedig a módosítás nélkül nem lehetne garantálható, hogy ne működhessenek kamudiplomát adó felsőoktatási intézmények Magyarországon.

Az anyaországban működtetendő kampusz követelménye és a névazonosság tilalma az érvelés szerint semmilyen más uniós alapértéket, így az oktatás szabadságát sem veszélyezteti. 

Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára megerősítette hétfőn délelőtt, hogy a kormány megküldte válaszleveleit

az Európai Bizottságnak a civiltörvény és a felsőoktatási törvény miatt indított kötelezettségszegési eljárásokban, és ezekben bemutatta, hogy a kifogásolt korlátozások szükségesek és arányosak.

A politikus hangsúlyozta: véleménye szerint elsősorban politikai jellegű ügyekről van szó és nem jogvita folyik az EB és Magyarország között.

 A hvg.hu korábban írt arról, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium a CEU-ról szóló megállapodást hamarosan aláírja New York állammal.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Akkor lesz új pápája az egyháznak, amikor ő elfogadja a döntést
Kuzmányi István

Akkor lesz új pápája az egyháznak, amikor ő elfogadja a döntést

A pápaválasztó konklávé május 7-én kezdődik - jelentette be Matteo Bruni szentszéki szóvivő. Már meg is kezdődött a Sixtus-kápolna előkészítése az eseményre, az épületet lezárták a látogatók elől. A konklávé menetéről Kuzmányi István, a Magyar Kurír és az Új Ember főszerkesztője beszélt az InfoRádióban.

Magyarics Tamás: Trump agresszív politikája a liberálisok esélyeit javította Kanadában

Előre hozott parlamenti választásokat tartanak Kanadában. Eredetileg csak október végén rendezték volna a voksolást, de az egy hónapja hivatalba lépett új miniszterelnök, Mark Carney a parlament feloszlatása és az előre hozott választások kiírása mellett döntött. Magyarics Tamás külpolitikai szakértő az InfoRádióban azt mondta, hogy a két nagy párt közül a liberálisok számítanak a választás esélyeseinek, de várhatóan ismét koalíciós kényszerbe kerülnek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Ma nagyon sok minden eldőlhet a tőzsdéken

Ma nagyon sok minden eldőlhet a tőzsdéken

Felemás ázsiai kereskedés után egyre erősebb pluszokat láthatunk az európai tőzsdéken, és Amerikában is folytatódhat az emelkedés. Gazdasági események szempontjából csendes napra számíthatunk, az esti órák azonban hozhatnak izgalmakat, miután az amerikai pénzügyminisztérium akkor teszi közzé negyedéves finanszírozási tervét. Miután óriási kérdőjelek övezik az Elon Musk vezette Hatékonyságügyi Minisztérium sikerességét és a külföldi befektetőknek sem vonzó már annyira az amerikai kötvénypiac, ezért nagyon fontos lesz, hogy a következő három hónapra mekkora hiányt tervez az amerikai kormányzat. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×