eur:
411.18
usd:
392.1
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Az Európai Bíróság elé kerül a CEU-ügy

Az Európai Bíróság elé kerül a CEU-ügy

Előző válaszánál is keményebb hangnemben utasította vissza a kormány az Európai Bizottság felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos figyelmeztetését.

A kormány válasza után a harmadik szakaszába léphet a testület által indított kötelezettségi eljárás, és az Európai Unió Bíróságára kerül az ügy – értesült a hvg.hu.

A Velencei Bizottság pénteki bírálatára adott válaszával egy időben az Európai Bizottságnak is hasonló hangnemű reagálást küldött a kormány a CEU-törvénnyel kapcsolatban.

A kormány továbbra is azzal érvel: nem sérti a szolgáltatásnyújtás szabadságát a felsőoktatási törvény módosítása, ezért nem is hajlandó változtatni az áprilisban elfogadott törvényen.

Az Európai Bizottság még április végén írt a kötelezettségszegési eljárás első szakaszának számító figyelmeztető levelet a kormánynak, mert álláspontja szerint a törvénymódosítás indokolatlanul nagy terhet ró a külföldi egyetemekre Magyarországon, noha a magánkézben lévő oktatási intézményekre is vonatkozó európai uniós irányelv szerint a szolgáltatások szabad mozgását csak nagyon indokolt esetben szabad korlátozni.

A bizottság szerint túlzott korlátozásnak számít, hogy meg akarják szabni, mi lehet az egyetem neve, illetve hogy csak akkor végezhet külföldön is oktatási tevékenységet, ha az anyaországában is végez hasonlót.

A kormány első, május végi válaszában lesöpörte a biztosság aggályait.  

Az Európai Bizottság július közepén ezután a korábban megindított kötelezettségszegési eljárás második szakaszát jelentő úgynevezett indokolással ellátott véleményt küldött a kormánynak a törvény ügyében, amelynek megválaszolására augusztus 13-ig adott határidőt.

A határidő lejárta előtt, augusztus 11-én kelt levelében a kormány ugyanazzal érvel, mint korábban,

nevezetesen, hogy az oktatás minősége minden egyéb irányelv felett áll, márpedig a módosítás nélkül nem lehetne garantálható, hogy ne működhessenek kamudiplomát adó felsőoktatási intézmények Magyarországon.

Az anyaországban működtetendő kampusz követelménye és a névazonosság tilalma az érvelés szerint semmilyen más uniós alapértéket, így az oktatás szabadságát sem veszélyezteti. 

Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára megerősítette hétfőn délelőtt, hogy a kormány megküldte válaszleveleit

az Európai Bizottságnak a civiltörvény és a felsőoktatási törvény miatt indított kötelezettségszegési eljárásokban, és ezekben bemutatta, hogy a kifogásolt korlátozások szükségesek és arányosak.

A politikus hangsúlyozta: véleménye szerint elsősorban politikai jellegű ügyekről van szó és nem jogvita folyik az EB és Magyarország között.

 A hvg.hu korábban írt arról, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium a CEU-ról szóló megállapodást hamarosan aláírja New York állammal.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×