eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Újabb súlyos kritika a civiltörvénynek, ezúttal az ENSZ jelentéstevőitől

Az ENSZ két emberi jogi szakértője a külföldről finanszírozott civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat visszavonását követeli a magyar kormánytól - közölte az ENSZ Információs Szolgálata (UNIS) kedden.

A törvény - amennyiben az Országgyűlés elfogadja - súlyosan csorbítja majd a szólás- és a gyülekezési szabadságot - állítja Michel Forst, az emberi jogok védői helyzetének különleges jelentéstevője és David Kaye, a szólás- és véleményszabadság előmozdításával és védelmével foglalkozó különleges jelentéstevő, akik az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa legnagyobb független szakértői testületének tagjai.

"A civil szervezetek pénzügyi átláthatóságát a már létező törvények is biztosítják, az új tervezet csak hátrányosan megkülönböztetné, hiteltelenné tenné és megbélyegezné azokat civil szervezeteket, amelyek részben vagy teljesen külföldről kapják támogatásukat. A törvénynek elfogadása esetén dermesztő hatása lenne nemcsak a nézeteltérés békés kifejezésére, hanem az NGO-k és a kormány tevékenyégét figyelő, az emberi jogok megsértéseire rávilágító egyéni emberijog-védők munkájának elfogadottságára is" - állapították meg a szakértők.

Az állásfoglalás szerint Orbán Viktor miniszterelnök és kormányának több tagja számos becsmérlő megjegyzést tett olyan civil szervezetekre, amelyek külföldi támogatást kapnak, különösen azokat támadták, amelyeket Soros György vagy a Nyílt Társadalom Alapítvány finanszíroz.

Ezek a nyilatkozatok "komoly aggodalmat vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a kormány mennyire elkötelezett az alapvető szabadságjogok és a demokratikus társadalom mellett. Felszólítjuk a kormányt, hogy vonja vissza a törvénytervezetet, és nemzetközi emberi jogi kötelezettségeivel összhangban mind a gyakorlatban, mind a szavak szintjén teremtsen biztonságos és támogató környezetet a civil társadalom szervezeteinek" - írta állásfoglalásában Michel Forst és David Kaye.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×