eur:
392.86
usd:
366.13
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Beiktatták Áder Jánost

Letette hivatali esküjét a márciusban újraválasztott Áder János köztársasági elnök hétfőn az Országgyűlés előtt.

Az ünnepélyes ceremónia a Parlamentben pár perccel egy óra után kezdődött a Himnusz eléneklésével.

Majd Kövér László, az Országgyűlés elnöke felkérte Áder Jánost, hogy mondja el esküjét.

A régi-új köztársasági elnök ezután ellátta kézjegyével a hivatalos okmányokat.

Áder Jánosnak a Házelnököt követően gratulált Orbán Viktor kormányfő.

Portré 

Áder János 1959. május 9-én született Csornán. Diplomáját 1983-ban az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerezte, majd jogi előadóként dolgozott a főváros VI. kerületében, 1986-tól

1990-ig pedig az MTA Szociológiai Kutatóintézetében volt tudományos munkatárs.

Ez idő alatt, 1987-ben részt vett a lakiteleki találkozón, a rendszerváltáshoz vezető út egyik fontos eseményén, 1988 áprilisában belépett a nem sokkal korábban megalakult Fideszbe és 1989-ben tagja volt az Ellenzéki Kerekasztal tárgyalócsoportjának, illetve az Országos Választási Bizottságnak.

1990-től 2009-ig a Fidesz országgyűlési képviselőjeként dolgozott. Ezalatt több választáson is volt pártja kampányfőnöke, valamint különböző időszakokban a Fidesz alelnöke vagy ügyvezető alelnöke. Az 1998 és 2002 közötti parlamenti ciklusban házelnökként dolgozott, a következő ciklusban a Fidesz frakcióvezetője volt.

2009. június 7-én az Európai Parlament képviselőjévé választották, kezdeményezésére fogadta el az EP azt a határozatot, amely a cianidos bányászat uniós szintű betiltásának szükségességéről szól.

Miután plágiumbotránya nyomán Schmitt Pál 2012. április 2-án lemondott az államfői posztról, Orbán Viktor miniszterelnök Áder Jánost javasolta köztársasági elnöknek, amit a Fidesz-KDNP frakciószövetség egyöntetűen támogatott, így az Országgyűlés meg is választotta a posztra. Hivatalába május 10-én,

a magyar államfők közül a legfiatalabban (53 évesen és egy naposan) iktatták be.

Első államfői ciklusában nagy hangsúlyt helyezett a környezetvédelmi kérdésekre, ennek keretében új szervezeti egységgel bővítette hivatalát, csatlakozott Al Gore volt amerikai alelnök éghajlati cselekvési felhívásához, ő vezette a 2015 végén megrendezett párizsi klímakonferencián a magyar delegációt, 2016-ban pedig részt vett New Yorkban az ENSZ Vízügyi Elnöki Testületének alakuló ülésén.

Márciusi újraválasztása előtt az Országgyűlésben aláhúzta, hogy az elmúlt öt év megerősítette abban, hogy életünk központi kérdésévé kell tenni a teljesítményt, illetve szólt a jövő generációk iránti felelősség fontosságáról.

"Szomorú volt szembesülni a Föld szinte minden országára jellemző politikai nemtörődömség, kormányzati felelőtlenség, a rövid távú és rövidlátó kalmárszellem helyi és globális következményeivel."

Hivatali ideje alatt csaknem 80 külföldi utat tett. Első hivatalos látogatása 2012 júniusában Ausztriába vezetett. Ő az első magyar köztársasági elnök, aki hivatali ideje alatt – magánemberként - részt vett a csíksomlyói búcsún.

Államfőként 28 törvényt küldött vissza az Országgyűlésnek megfontolásra, ötöt pedig az Alkotmánybíróságnak előzetes normakontrollra. Egyik legvitatottabb döntése a Közép-európai Egyetemet is érintő felsőoktatási módosítás aláírása volt. Ezt Áder János nemrég, a Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban tartott előadásában részint a következővel indokolta.

"Egy ilyen kérdésben az alapkérdés az, hogy népszerű akarok lenni, vagy elvszerű."

A köztársasági elnök nős, négy gyermek apja, felesége – hivatását önként felfüggesztett – bíró.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×